Kısa süre içinde TBMM’ye sunulması beklenen Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanun Teklifi’nin 60 maddeden oluşacağı ve teklifte spor kulüpleri ile ilgili pek çok yeni uygulamanın yer alacağı kaydedildi.

Yeni çıkacak bu yasayla beraber kulüplerin içinde bulundukları mali yapıları iyileşecek ve gereksiz borçlanmaları engellenecek. Yasada “Kulüp başkanları ve yöneticiler, bulundukları dönemden sorumludur” maddesi ile yasa yürürlüğe girdikten sonra mevcut yönetimler görevi bırakırken borçların artması durumunda aradaki farktan sorumlu tutulacak. Yasadaki bir başka maddeye göre spor kulüpleri artık Gençlik ve Spor Bakanlığının tesciliyle kurulacak.

Spor anonim şirketlerinin oluşu yasal zemine gelecek

Yeni yasayla beraber spor kulüpleri ve spor anonim şirketlerinin profesyonel şube açabilmeleri de mümkün olacak. Spor kulüplerinin ve spor anonim şirketlerinin denetimi, mevcut uygulamadan farklı olarak hem İçişleri Bakanlığı müfettişleri, hem de bağımsız denetim kuruluşları tarafından yapılacak.

Yeni spor yasasında sona gelindi

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, dün akşam katıldığı CNN TÜRK 5N1K programında açıklamalarda bulundu. Bakan Kasapoğlu, ‘Yeni spor yasası ne zaman çıkacak?’ sorusuna ‘Önümüzdeki günlerde parlamentomuzun gündeminde olacak. Hem kulüpler hem federasyonlar açısından, yarınları daha başarılı kılma adına bir süreci de başlatmış olacağız.’ yanıtını verdi.

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir