Rusya ile Ukrayna oldukça köklü ortak bir tarihsel geçmişe sahip. İki ülkenin vatandaşlarının büyük bir çoğunluğu aynı dili konuşuyor, aynı kültür ve dini inancı paylaşıyorlar. Fakat bu iki halk yıllardan beri süren ve sonunda işgalle sonuçlanan oldukça şiddetli bir siyasi gerilimin içindeler.

24 şubatta başlayan işgal aralıksız devam diyor. Rusya, Kiev başta olmak üzere Harkov, Kramatorsk, Mariupol, Mykolaiv ve Odessa kentlerini hedef gözetmeksizin bombalıyor. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğine göre Ukrayna’da 24 Şubat- 18 Mart tarihleri arasında en az 847 sivil öldü, 1399 sivil ise yaralandı. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin raporuna göre 3 milyon 270 bin 662 mülteci komşu ülkelere geçti. Yapılan açıklamada, sadece teyit edilebilen rakamların açıklandığı vurgulanırken, sivil ölü ve yaralı sayısının tespit edilenden çok daha yüksek olabileceği uyarısı yapıldı. Ukrayna makamları ise hayatını kaybeden sivillerin sayısını binlerle ifade ediliyor.

Rus güçlerinin kontrolsüz hava saldırıları şehir, köy ve kasabalarda da ağır yıkımlara sebep oluyor. Taraflar zaman zaman ortak bir zeminde buluşup anlaşmaya çalışsa da gidişata bakılırsa savaşın sonu henüz görülmüyor.

Ülkesinden uzakta gelişmeleri takip eden Üniversite öğrencisi Tetiana Rudovska bir Ukrayna vatandaşının gözünden yaşanan gelişmeleri Fikrimizce okurları için değerlendirdi.

 

Savaşın gidişatını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ukrayna halkının işgalden zaferle çıkabileceğini inanıyor musunuz?

“Elbette Ukrayna silahlı kuvvetler açısından Rusya’dan daha güçlü değil. Ancak Rusya’nın bize karşı başlattığı savaşı Ukrayna’nın kazanacağına inanıyoruz.”

Amerika ve Avrupa’nın (NATO’nun) Ukrayna’nın işgal edilmesine karşı tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’nin tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Şimdi, ABD’de dahil olmak üzere tüm dünyanın Ukrayna’ya yardım ettiğine dair bir resim var. Rusya’ya her gün hazırlanan yaptırımlar, Ukrayna’ya bir nevi destek niteliğinde. Ancak NATO, Ukrayna üzerindeki gökyüzünü kapsamaz. Bu, Rusların sivilleri vahşice öldürmesine, Ukrayna’nın sanayisini ve altyapısını yok etmesine izin veriyor. Türkiye’ye gelince, cevap vermekten imtina etmek istiyorum.”

Putin “Donbas bölgesi tarihi olarak Rus toprağıdır.” Açıklaması yaptı. Siz Donetsk, Luhansk ve Kırım’ın Rusya tarafından özerk olarak tanınması hakkında ne düşünüyorsunuz?

“Putin’in yaptığı konuşmaların hepsi beynindeki bir hastalığın sonuçları. 1991’den beri, bu bölgeler bağımsız Ukrayna’nın bir parçası haline geldi. Biz bağımsız bir devletiz. Kırım genel olarak bir acıdır. Bu topraklar bizim topraklarımızdır.”

Rusya hakkında genel olarak ne düşünüyorsunuz? Sizce Rusya SSCB geleneği mi devam ettirmek istiyor?

“Rusya 21. yüzyılda faşistlerin ülkesidir. Sovyet rejimine dönmek mümkün değil. Bu saçma. Bu sadece akıl hastası bir kişinin amacıdır -Putin-.”

Ukrayna’nın işgaline giden süreçte ve mevcut durumda Zelenski’nin politikaları hakkında ne düşünüyorsunuz, doğru buluyor musunuz?

“Doğru yoldayız. Başkanımızın eylemleri gurur sebebidir ama bence esas olan devletimizin artık topraklarımızdan vazgeçmemesi. (Ateşkesi kast ederek) Eğer öyleyse, o zaman kaybederiz. Ama bu olmayacak.”

 

(Fatmanur Zırh)

 

 

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir