Kendisini, dünya üzerinde iyi ve güzele dair ne varsa savunan, her daim hakkın ve adaletin tarafında olacak nesiller yetiştirme amacıyla kurulmuş bir gençlik vakfı olarak tanımlayan Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), son günlerde torpil listeleri ve kamuya ait alanları işgal ettiği iddiasıyla Türkiye gündemde önemli bir yer tutuyor.

 

TÜGVA ilk olarak Büyükada’da bulunan şehir hatları iskelesindeki adalar ilçesi temsilciliğinin İBB tarafından tahliye edilmek istenmesi üzerine yaşanılan gerginlikle gündeme geldi. Polis ve zabıtanın karşı karşıya geldiği olaylar henüz etkisini yitirmemişken gazeteci Metin Cihan’ın paylaştığı torpil belgeleri vakıf hakkındaki tartışmalara yeni bir boyut kazandırdı.

 

Belgelerin İçeriği Neler?

Eski bir TÜGVA çalışanı tarafından sızdırıldığı iddia edilen belgelerde emniyet, ordu ve yargı kadrolaşması başta olmak üzere TÜGVA ve benzer çizgideki vakıflara tahsis edilen yurtlar ve ilgili illerin belediye ve valilikleri tarafından yapılan kira tahsisleri yer alıyor.

Bu Belgeler Büyük İhtimalle Doğru

Halk TV’de ‘Konuşmazsak Olmaz’ programında konuya ilişkin açıklamalarda bulunan gazeteci İsmail Saymaz ‘’Gönderdikleri arasında TÜGVA’nın tuttuğu belli notlar var. TSK’ya, Polis Özel Harekat’a girmesinde referans olunacak yöneticilerin ve üyelerin listesi var. FETÖ’cülerden el konulan ve çeşitli yurtlara dağıtılan kurum, kuruluşlar listesi var. Yine TÜGVA’nın hangi ilde kirasının nasıl karşılandığına dair listeler var.’’ Dedi. Saymaz şöyle devam etti ‘’Benim AK Parti içinden de TÜGVA’ya yakın olduğunu bildiğim noktalardan aldığım bilgi bu listelerin doğru olduğu yönünde. Bazı gazeteciler de adı geçen üyeleri aradılar ve doğruladılar. Bu belgeler büyük ihtimalle doğru.’’

Bu Belgeler Manipüle Edilmiş Belgelerdir

Gazeteci Cüneyt Özdemir’in yayınına katılan TÜGVA genel başkanı Enes Eminoğlu sızdırılan belgelerin manipüle edildiğini ifade ederek şu açıklamalarda bulundu: ‘’Bizim bir EDP sistemimiz var. Yani bir kurumsal kaynak sistemi. Diğer vakıf ve şirketler gibi bunu kullanıyoruz. Bütün verilerimiz orada. Bir şekilde bu verilere ulaşılmış, bu veriler içerisinden bazı veriler çıkartılmış ve evraklar oluşturulmuş.’’

Bunlar FETÖ Taktiğidir

Yayınlanan belgeleri tümüyle yalanlayamamakla birlikte bu belgelerin bir operasyonun parçası olduğunu ifade eden Eminoğlu: ”Sadece Metin Cihan’a değil otuz tane gazeteciye de göndermiş belgeleri ilgili kişi. Niye? Bunu gündeme getirmek için. Vakfımıza ve diğer vakıflara saldırı mahiyetinde belli. Tam bir FETÖ taktiğiyle. Bizim abdestimizden şüphemiz yok. Buradan Allah’ın izniyle hiçbir şey çıkmaz.’’ ifadelerini kullandı.

 

 

 

Tüm bu gelişmelerin ardından savcılık herhangi bir soruşturma başlatmazken, TÜGVA hakkındaki iddialarla ilgili olarak verilen 100’den fazla Meclis araştırması önergesi ile yazılı soru önergesi, TBMM Başkanlığı tarafından işleme alındı.

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir