“Suriyeliler bayram için ülkelerine gitmelerine izin verilecek mi?” sorusuna yanıt veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Şu anda bayram izni verilmiyor. Güvenli bölgeye gidip orada kalabilirler. Bayram için gidip dönmek isteyenlere izin verilmeyecek.”

Yaklaşık 4 bayramdır pandemi nedeniyle gidişleri önemli ölçüde durdurduklarını söyleyen Süleyman Soylu, “Gittiler yüzde 60’ı kaldı. Sonra gittiler geri döndüler. Bayramlarda gidenler çok bir sayı değil.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, NTV’de “Gökhan Gerçek ile Özel Röportaj” programında önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Soylu açıklamasında; Türkiye terörle mücadelede çok önemli adımlar attı. Hem profesyonelleşme de hem de teknolojik olarak çok önemli adımlar attı. Terör örgütünün olduğu bölgelere Türkiye çok büyük yığınaklar yaptı. Elbette ki, terör örgütleri fırsat kollarlar. 15 Temmuz’dan bugüne kadar çok sayıda terör eylemi engellendi. İçerideki terörist sayısı 150’ye düştü diye operasyonlar bitmiyor. Terör örgütü kırsalda etkinliğini kaybetmiştir, ancak mağaradadır ve mağaralarından çıkmaya korkmaktadırlar.

 

Türkiye’de 3 milyon 768 bin Suriyeli var

Sınır güvenlik önlemlerinin tamamını almaya çalışıyoruz açıklamalarında bulunun Süleyman Soylu, “3 milyon 768 bin Suriyeli var Türkiye’de. Yaklaşık 500 bin kişi gönüllü olarak geri döndü. Sığınmacılar bizim oluşturduğumuz güvenli bölgelere geçti. Onurlu geri dönüşte güvenli bölgelere dönecekler. İdlib’de briket evleri yapıyoruz. İfadelerini kullandı.

Önlem alınmasaydı kaçak göçmen sayısının 10 milyonu geçeceğini vurgulayan Bakan Soylu, “Yurt içindeki tüm kaçak göçmenleri yakalıyoruz. Yaklaşık 500 bin kişi gönüllü olarak geri döndü. Sığınmacılar bizim oluşturduğumuz güvenli bölgelere geçti. Onurlu geri dönüşte güvenli bölgelere dönecekler. İdlib’de briket evleri yapıyoruz.” dedi.

 

Suriye uyruklu 200 bin 950 kişi Türk vatandaşı oldu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Suriye uyruklu 31 Mart itibarıyla 200 bin 950 kişi Türk vatandaşı oldu. Bunun 87 bin 296’sı çocuktur. 2018-19 seçimlerinde yüzde 30-35 oy kullandı. Türkiye’de tımarhanede olması gereken adamlar bugün ”900 bin Suriyeli vatandaş yapıldı” diyor. Bu nasıl bir sayıdır? Oy kullanabilecek kişi sayısı 113 bin 654.” açıklamalarında bulundu.

 

Haber: Merve Tuç

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir