Ses Kocaeli Gazetesi’nin sahibi Güngör Arslan, saat 15.00 sıralarında, Cedit Mahallesi Muzaffer Fidan Sokak’taki ofisinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Kocaeli Devlet Hastanesine kaldırılan Arslan, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Olayla ilgili Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’un talepleriyle başlatılan soruşturma devam ediyor.

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklama göre ise saldırının aydınlatılması için çok yönlü  bir soruşturma başlatıldı. Olayla ilgili, R.Ö’nün suç aleti olan tabancayla emniyet güçleri tarafından yakalandığı belirtildi.

Ölümünün ardından gündeme gelen videosunu 4 sene önce uğradığı fiziki saldırı sonucu çektiği öğrenildi. Arslan’ın öldürülen ne ilk ne de son gazeteci olacağını söylediği, bu ülkede gazeteci olmanın tehlikeli bir iş olduğunu beyan ettiği ortaya çıktı.

 

“Bu ülkede gazetecilik mesleğini yaptığınız zaman başına gelecekler aşağı yukarı belli”

Arslan’ın yayımladığı videodaki açıklamaları ise şu şekilde: “Hepinizin bildiği gibi ben gazeteciyim. Bu kentte yaklaşık 30 yıla yaklaşan sürede gazetecilik yapıyorum. Yaptığım başka bir iş yok. Bu ülkede gazetecilik mesleğini yaptığınız zaman başına gelecekler aşağı yukarı belli. Bu ülkede gazeteci olduğu için saldırıya uğrayan, cezaevine giren, silahla öldürülen ne ilk gazeteci benim ne de son gazeteci ben olacağım. Bu ülkede Abdi İpekçi’ler Uğur Mumcu’lar öldürüldü, onlarca gazeteci cezaevinde yattı, yatıyor. Onlarca, yüzlerce gazeteci de fiziki saldırıya maruz kaldı, ben de onlardan bir tanesiyim. Ben de böyle bir saldırıya dün akşam maruz kaldım. Bu benim başıma gelen ilk saldırı değil; daha önce pek çok yerde silahlı saldırı ve suikast girişimine maruz kaldım. Bundan sonra da mutlaka bunlar başıma gelecek. Sebebi de şu; gazetecilik mesleğimi yapmaya çalışıyorum. Ben bugün de yazdım yarında yazmaya devam edeceğim.”

 

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir