104 emekli amiral, Nisan 2021’de, Montrö Boğazlar Sözleşmesi ve üniformasıyla gittiği tarikat evinde cüppe ve sarıklı fotoğrafları basına sızan Tuğamiral Mehmet Sarı’ya ilişkin açıklama yapmıştı. Bunun üzerine “anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma” suçlamasıyla haklarında dava açılmıştı. Haklarında dava açılan 91 amiral için beraat, 12 isim için ise hapis cezası istendi.

SAVCI RAPORLU OLDUĞU GEREKÇESİYLE DURUŞMAYA KATILMAMIŞTI

Dava’ ya ilişkin ilk duruşma mart ayında, ikinci duruşma ise haziranda görüldü. İkinci duruşmada dosyanın, esas hakkında mütalaasını hazırlamak üzere savcılığa gönderilmesi kararlaştırıldı. Üçüncü duruşmada mütaalanın açıklanması beklenirken, raporlu olduğu gerekçesiyle savcı duruşmaya katılmadı.

SAVCI, 12 SANIK İÇİN 12 YILA KADAR HAPİS, 91 SANIK İÇİN BERAAT TALEP ETTİ

Bugün görülen dördüncü duruşmada ise ‘devletin güvenliğine ve anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşmak’ suçundan 12 isim için 12 yıla kadar hapis cezası istendi. Bu isimler arasında Alper Çetin Tezeren, Atilla Kezek, Atilla Kıyat, Arif Vehbi Alpman, Ergün Mengi, Işık Biren, İlker Güven, Mustafa Özbey, Cem Gürdeniz, Eski TESUD Başkanı Namık Kemal Çalışkan, Osman Metin Açımuz, Türker Ertürk bulunuyor.

Hapis cezasına ilişkin 13 emekli amiralin, tarihteki darbe ve muhtıralardan ilham aldıkları, metnin Türk Milleti diye başlamasının maksatlı olduğu, geçmişteki emir komuta zinciri etkisinin kullanılmak istendiği iddia edildi

Beraat istenen isimlerin ise kasıtlarının olmadığı, düşünce açıklamasında bulundukları belirtildi.

AYRINTILAR GELİYOR… 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir