Rusya, Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşın sonuçlarını ekonomik olarak hissedecek gibi gözüküyor.

Özellikle birçok ülkenin ekonomik etkilerini hissettiği Kovid-19 salgının üstüne bir de bugünlerde yaşanan savaş durumu ve uygulanan ekonomik yaptırımlar sonucu Rus ekonomisinin küçüleceği öngörülüyor.

Savaşın Rus Ekonomisi Üzerindeki Etkileri

Savaşın etkileriyle ilgili olarak Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrel bir blog yazısı yayımladı. Borrel yazısında savaşın küresel ekonomiye önemli ölçüde zarar verdiğini ifade etti. Ayrıca Enerji ihtiyacının önemli bir kısmını Rusya’dan karşılayan Avrupa ülkelerinin enerji ithalatını azaltmak konusunda anlaştıklarını da sözlerine ekledi. Rusya’nın ihraç ettiği enerjinin 2019 yılındaki veriler incelendiğine yüzde 38‘lik kısmını Avrupa ülkelerinin satın aldığı göz önünde bulundurulduğunda Avrupa’nın enerji ithalatını azaltması durumunda Rus ekonomisi  bu durumdan önemli ölçüde etkilenecek.

Rus Rublesi %50 değer kaybetti

Ayrıca Josep Borrel yayımladığı yazıda, Rusya Devlet Başkanı Putin’in Ukrayna’ya karşı savaş ilan etmesinin ardından rublenin yarı yarıya değer kaybettiğine ve enflasyonun ciddi bir hızla yükseldiğine dikkat çekti.

Rublenin Dolar Karşısındaki Değer Kaybı (1yıl)
Son 1 yılda Rublenin Dolar karşısındaki değer kaybı

Rusya gelecekte Çin’e bağımlı hale gelebilir

Moskova Borsasının kapalı olduğunu ve birçok yatırımcının ülkeyi terk ettiğini söyleyen Borrel, Rus ekonomisinin bu yıl en az yüzde 15 küçülmesinin beklendiğini ve yaptırımlar ile ticaretten soyutlanan bir Rusya’nın gelecek yıllarda Çin’e bağımlı hale gelebileceğini söyledi.

Josep Borrell, ”Putin’in savaş makinesini enerji ithalatımızla beslemeye devam etmemiz mümkün değil.”

Rusya’dan ithal edilen enerjiyle ilgili kararların AB tarafından mart ayının sonunda açıklanacağına belirten Josep Borrell, ”Putin’in savaş makinesini enerji ithalatımızla beslemeye devam etmemiz mümkün değil.” sözleriyle çarpıcı bir açıklama yaptı.

 

Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı Rusya ve Ukrayna arasındaki görüşmeyle ilgili haberimize ulaşmak için tıklayın

 

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir