Sadi Somuncuoğlu 1940 yılında Aksaray’da doğdu. Babasının adı İhsan Bey, Annesinin adı ise Elmas Hanım’dır. Eğitim hayatına memleketinde başladı, Ankara’ya gelerek Lise ve Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni okudu. Mezun olduğunda yaşı 22’dir. Mezun olduğunda 22 yaşındaydı. 25 yaşında Bab-ı Ali’de Sabah adlı bir gazete çıkarmayı başardı. Aynı yıllarda önemli aydınların sohbetlerini dinleme fırsatı bulduğu Türk Ocağı ile yolu kesişti.

İŞKUR Genel Müdürlüğü’nde memur olarak çalıştıktan sonra Millî Eğitim Bakanlığı’nda Eğitim Materyalleri Uzmanı olarak çalıştı.

27 yaşında aktif olarak siyasete atıldı. 29 yaşında MHP Genel Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. Gençliğin eğitimi ve örgütlenmesi üzerinde çalıştı. Alparslan Türkeş’in emriyle Ülkü Ocakları’nı kurarak tüm fakülte ve yüksekokullarda örgütledi. Bu sıralarda MHP Genel Başkan Yardımcılığı da yaptı. Niğde Milletvekili olarak Meclis’e girdiğinde 37 yaşındaydı. 21 Temmuz 1977 tarihinde Başbakan Süleyman Demirel tarafından kurulan 41. Hükümette Devlet Bakanı olarak görev yaptı.

Sadi Somuncuoğlu, İbrahim Metin ve Halil Özyıldız ile 29 yaşında Devlet Dergisi’ni çıkardı. Töre ve Bozkurt dergisinde de yer alıyor. Işık Yayınevi ve Töre-Bozkurt Yayınevi ile ortaklığı vardır ve aynı zamanda Türk Yurdu Dergisi’nin sahibidir. Somuncuoğlu, bu vesileyle dergilerde yazılarını yayınladı. 30 yaşında Ülkü Ocakları Birliği’nin kuruluşunda görev aldı. 1980 Darbesi’nde 40 yaşında tutuklandı. MHP Davasında idamla yargılanıp beraat ederek 42 yaşındayken tahliye edildi.

Serbest kaldıktan sonra siyasetten uzak durur, Türk Ocakları üyeliği ve başkanlığı görevlerini yürütür.

55 yaşındayken Anavatan Partisi listelerinden Aksaray milletvekili olarak Mecliste yerini alır.  57 yaşında tekrar MHP’ye katılır ve yeniden Genel Başkan Yardımcısı olur. Milletvekiliyken Devlet Bakanı olarak Bülent Ecevit Hükümetinde (57. Hükümet) vazife üstlenir10. Cumhurbaşkanlığı seçimleri adayları belirlenirken Somuncuoğlu Partisinin oluru olmamasına rağmen Cumhurbaşkanı adayı olmak için başvuru yaptı.  Bu hamle üzerine, Bakanlar Kurulu’ndaki Devlet Bakanı görevinden alındı.

Cumhurbaşkanı seçilemeyen Sadi Somuncuoğlu, Milletvekili olarak görev yaptığı sürenin ardından siyasetten uzak durur ve kitap yazmaya başlar. 2002 yılında “Kıbrıs’ta Sirtaki”, “Gümrükte Kuşatma” ve “Avrupa Birliği’ne Giden Sonsuz Yol” kitapları yayınlandı. 2003 senesinde “Soru ve Belgelerle Kıbrıs: Çözüm mü Dağılma mı?”, “Annan Planı Gerçeği ve KKTC’nin Kurtuluşu” ve “İstanbul’da Yeni Roma İmparatorluğu” kitapları 2004 yılında yayımlandı. “Görerek kapılan Türkiyem”dir. Yeniçağ Gazetesinde köşe yazıları yayınlandı. Milli Düşünce Merkezi Genel Başkanıydı.

Evli ve üç çocuk babası olan Somuncuoğlu, 28 Şubat 2022’de Başkent Hastanesi’nde kanserle savaşırken vefat etti.

 

(Muhammed Işık)

 

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir