Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sabah saatlerinde yaptığı basın açıklaması sırasında Donbass bölgesindeki ayrılıkçıların askeri yardım taleplerinin olduğunu ve bu sebeple Ukrayna Ordusuna mensup askerlerin silah bırakarak evlerine dönmeleri gerektiğini, çatışmasızlık durumu oluşturulmadığı taktirde Ukrayna’ya özel bir askeri operasyon düzenleneceğini açıkladı. 

Putin, kimseye bir şey dayatmayacaklarını belirtirken, bu operasyonun bir işgal planı olmadığını da vurguladı.

Putin’in Basın açıklaması sırasında şu sözleri dikkat çekti: “Operasyonun amacı sekiz yıldır Kiev rejimi tarafından istismara, soykırıma maruz kalan insanları korumaktır. Rusya Federasyonu vatandaşlarına da dahil olmak üzere sivillere karşı çok sayıda kanlı suç işleyenleri adalete teslim etmenin yanı sıra Ukrayna’nın Nazizm’den ve militarizmden arındırılması için çaba göstereceğiz” dedi.

 

Bölgedeki gelişmelerin düzenli raporu:

Sabah saat 07.52’de Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, ülke genelinde sıkıyönetim ilan ettiğini tüm Ukrayna halkına duyurdu.

Zelenski’nin bu açıklaması sonrası Rus güçleri, başta Başkent Kiev olmak üzere Donbass, Odessa, Azov, Harkov ve Mariupol’a saldırılara başladı. Odessa Limanı’nda Ukrayna donanması ağır bir tahribata maruz kaldı. Mariupol’a giren Rus zırhlıları sonucunda, tüm sosyal medya platformlarından Mariupol’un düştüğü iddiaları yayılsa da, Ukrayna Savunma Bakanlığı bu iddiayı yalanlayarak, bu tarz haberlerin düşman güçlerinin propagandası olduğunu beyan etti. 

Saat 08.30’a geldiğinde Belarus’taki Rus askerlerinin tanklar ve zırhlılarla Ukrayna sınırından geçtiği açıklandı. 

 

08.45’te Ukrayna Savunma Bakanlığı, Ukrayna askerlerinin savunma pozisyonu aldıklarını, saldırıların kontrol altında olduğunu belirtti. Bakanlığın açıklaması sonrası Rus yetkililer, Ukrayna’nın uzun süreli bir savaşa dahil olmaması için, düşmanın askeri altyapısını özellikle yok etmeye çalıştıklarını açıkladı. 

09.04’te Ukrayna ordusu: “Luhansk bölgesinde 5 Rus savaş uçağı ile 1 Rus helikopteri düşürdük.” 

 

09.10’da Ukrayna İçişleri Bakanlığı yetkilileri, Rusya’nın başlattığı saldırılarda yüzlerce Ukrayna askerinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

09.15’de Ukrayna ordu kaynakları Rusya’nın Belarus ve Kırım’dan Ukrayna topraklarına yönelik saldırı başlattığını duyurdu.

09.21’de Askeri kaynaklar, Rusya’nın hava saldırıları neticesinde Ukrayna genelindeki birçok hava üssünde ciddi hasar oluştuğunu ifade ediyor.

09.33’de Ukraynalı yetkililer: Luhansk’ta iki kasaba Rusya destekli güçler tarafından ele geçirildi.

09.38’de Luhansk bölgesindeki Rusya destekli ayrılıkçılar: Güçlerimiz Stanica, Luganskaya ve Shastya kasabalarını ele geçirdi.

09.40’da Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın askeri altyapısının hedef alındığını, şehirlerin bombalanmayacağını açıkladı.

09.15’de İspanya Başbakanı, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı saldırıyı kınadıklarını, NATO müttefikleriyle temas içerisinde olduklarını açıkladı.

09.53’de Ukrayna, başkent Kiev yakınlarında ilk ölümlerin yaşandığını doğruladı.

09.57’de Belarus’un Başkanı Lukaşenko’nun ordu komutanlarıyla bir araya gelerek acil bir toplantı yapacağı açıklandı. 

10.03’te Avustralya, Rusya’ya yönelik yaptırımların ikinci aşamasını duyurdu.

10.05’te Fransa Cumhurbaşkanı Macron: “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısını sona erdirmek için müttefiklerimizle birlikte çalışacağız” dedi. 

10.08’de Ukrayna’nın doğusundaki Rusya destekli ayrılıkçılar, Ukrayna hava kuvvetlerine ait 2 adet Su-24 tipi savaş uçağını düşürdüklerini iddia etti.

10.10’da Ukrayna Merkez Komutanlığı: “Rusya’ya ait savaş uçakları, Kiev, Boryspil, Nikolev, Kramatorsk, Kherson ve Kharkiv havaalanlarını bombaladı.” 

10.23’de AFP’nin haberine göre hava bombardımanının ardından Rus kara kuvvetleri Ukrayna topraklarına giriş yaptı. 

10.29’da Reuters: “Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi, Türkiye’den İstanbul ve Çanakkale boğazlarının Rusya’ya kapatılmasını istedi.” 

10.32’de Rusya’nın Ukrayna topraklarını işgale başlamasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın güvenlik zirvesine liderlik edeceği açıklandı. Zirve, saat 11.00’de Beştepe’de yapıldı. 

10.53’te Rusya Savunma Bakanlığı:” Ukrayna Hava Kuvvetleri hassas füze sistemleriyle imha ediliyor” açıklamasında bulundu. 

10.55’te Rusya Savunma Bakanlığı: “Silahını bırakıp teslim olan Ukrayna askerlerini hedef almıyoruz” dedi. 

11.02’de – Luhansk bölgesindeki Rusya destekli ayrılıkçılar: “Ukrayna’ya ait 2 savaş uçağı ile 2 Bayraktar SİHA’yı düşürdük.” 

11.15’te Ukrayna medyasında yer alan haberlere göre, Belarus’ta bulunan Rus ordusuna ait askeri konvoylar Ukrayna sınırına doğru hareket etmeye tekrar başladı.

11.19’da Litvanya Cumhurbaşkanı:” Avrupa’nın geleceği önümüzdeki saat ve günlerde bizim vereceğimiz tepkiye bağlı.” 

11.39’da Ukrayna ordusu: En az 50 Rus askeri, hava kuvvetlerinin aracılığıyla Donetsk’in Kramatorsk bölgesine indirme gerçekleştirdi. 

11.40’da Ukrayna polisi, eski askerlere silah dağıtmaya başlayacaklarını açıkladı.

11.43’te Ukrayna’nın başkenti Kiev’de yetkililer kent sakinlerinden sığınaklara saklanmalarını istedi.

11.50’de Ukrayna ordusu, ülkenin doğusunda devam eden çatışmalarda 50 Rus askerinin öldürüldüğünü ve 6 savaş uçağının düşürüldüğünü açıkladı.

11.56’da Ukrayna sınır muhafızları: “Kherson bölgesinde 3 asker öldü, diğerleri yaralandı” açıklamasında bulundu. 

11.15’te Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko, Rusya ile Ukrayna arasında Minsk’te müzakere yapılmasını önerdi.

12.20’de Reuters: “Kırım’da hareket halindeki Rus ordu konvoyu Ukrayna sınırına doğru ilerliyor.” 

12.23’te Almanya Dışişleri Bakanı: “Birleşmiş Milletler sözleşmelerine inanan tüm ülkeleri Rus saldırganlığına karşı birlikte durmaya çağırıyoruz.” 

12.27’de Romanya Savunma Bakanlığı: “Ukrayna’ya ait Su-27 savaş uçağı Romanya hava sahasına girdi ve Bacău üssüne indi.” 

12.29’da Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelensky: “Tüm düyanın desteğine ihtiyacımız var.” 

12.31’de Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelensky: “Rusya ile diplomatik ilişkilerimizi kestik, eli silah tutan her Ukraynalı askeri eğitim merkezlerine gitmeli” dedi. 

12.39’da Rusya Savunma Bakanlığı: “Luhansk ve Donetsk güçleri Rusya’nın ateş desteğiyle karşı saldırıya geçti.” 

12.52’de Reuters’ın Ukrayna Cumhurbaşkanlığı’na dayandırdığı habere göre “Rusya’nın saldırılarında şu ana kadar 40 Ukrayna askeri öldü, onlarcası da yaralandı.” 

12.56’da AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell: “Putin’den askeri operasyonları derhal durdurmasını ve tüm askerlerini Ukrayna’dan çekmesini talep ediyoruz.” 

13.02’de Ukrayna’nın başkenti Kiev’de şiddetli bir patlama meydana geldi.

13.05’te İran Dışişleri Bakanlığı: “Ukrayna’da savaş çözüm değil, siyasi ve demokratik bir çözüm için çağrıda bulunuyoruz.” 

13.07’de Rus ordusu: “Moskova destekli ayrılıkçı güçlerin Ukrayna’daki ilerleyişine devam ediyor.” 

13.20’de İsrail Dışişleri Bakanı: “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısını kınıyoruz.” 

13.32’de Ukrayna’nın Paris Büyükelçisi: “Putin Ukrayna’yı yok etmeyi hedefliyor ve bununla da yetinmeyecek.” 

13.35’te Ukrayna medyası: “Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde bir Rus askeri uçağı daha düşürüldü, bugün düşürülen yedinci uçak oldu.” 

13.43’te Ukrayna ordusu başkent Kiev’deki hükümet ve kamu binaları etrafında meskun mahal çatışma hazırlıkları için konuşlanmaya başladı.

13.45’te NATO:” Caydırıcılığı ve savunmayı güçlendirmek için müttefiklerimizle birlikte ek adım atma kararı aldık.”

13.49’da Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy genel seferberlik kararnamesi yayınladı.

13.49’da Almanya Başbakanı: “Putin tüm Avrupa’nın barış ve güvenliğini tehdit ediyor.” 

14.02’de Rus haber ajansı TASS: “Azak Denizi’nde 2 Rus gemisi Ukrayna’nın füze saldırısında vuruldu.” 

14.10’da Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan açıklamada, “Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri tarafından Ukrayna’ya yönelik olarak başlatılan askeri operasyonu kabul edilemez buluyoruz ve reddediyoruz.” denildi.

14.14’te Çok sayıda Rus askeri helikopterinin Ukrayna başkenti Kiev’in dış mahallelerinde ilerlediği bildiriliyor.

14.20’de Kremlin’den de açıklama geldi:” Amacımız Ukrayna’nın silahsızlandırılması ve Nazilerden arındırılması.” 

14.22’de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: “Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı Avrupa kıtasının tarihinde belirleyici bir an. Saldırı uluslararası hukuku ihlal ediyor ve tüm sorumluluk Moskova’da. Rusya’yı Ukrayna’daki güçlerini geri çekmeye ve diplomasi yoluna geri dönmeye çağırıyoruz. Rusya, kaybedilen canlardan sorumludur. Barışçıl ve egemen bir ülkeye karşı bu saldırganlığı kınıyoruz. Müttefiklerimizi korumak için gerektiğinde güçlerimizi konuşlandırmamıza olanak tanıyan bir savunma planı uygulayacağız.”

14.27’de Ukrayna sınır muhafızları:” Rus kuvvetleri Kiev bölgesine hücum etmeye çalışıyor” dedi. 

14.40’ta Rus güçlerin Kırım kuzeyinde Dinyeper Nehri üzerindeki Kakhovka Hidroelektrik Santrali’ni ele geçirdiği bildiriliyor.

14.44’te Kiev yakınlarında Rusya’ya ait bir helikopterin düşürüldüğü bildiriliyor.

15.13’te Rus askerlerinin Kiev oblastına girdiği ve başkente doğru ilerleyişin başladığı rapor ediliyor

15.24’de Ukrayna Devlet Başkanı Danışmanı: “Rus kuvvetleri başkent Kiev’deki hükümet meydanına sızmak için bir hava indirmesi gerçekleştirebilir” 

15.27’de Ukrayna polisi Kiev şehri girişlerine kontrol noktaları kurdu.

15.51’de AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen: “Rusya’ya mali yaptırımlar uygulayacağız.” 

15.56’da Polonya’daki ABD kuvvetleri, kaçanlara yardım etmek için Ukrayna sınırlarına intikal ediyor. 

16.02’de Rusya sınır hattında 42 Ukrayna askerinin kendilerine teslim olduğunu iddia etti.

16.04’de Milletvekilleri Ukrayna parlamentosundan tahliye edildi.

16.07’de Azak Denizi kıyısındaki Ukrayna şehri Mariupol yakınlarında şiddetli çatışmalar yaşanıyor

16.09’da NATO üyesi olmayan İsveç ve Finlandiya da yarınki NATO zirvesine katılacak

16.12’de Ukrayna’nın kuzeydoğusundaki Sumi bölgesinde çatışmalar yaşanıyor

16.24’te Ukrayna’nın başkenti Kiev’de sirenler çalıyor

16.28’de Kiev yakınındaki Hostomel Havalimanı’nın kontrolü için Rus askerleriyle Ukrayna güçleri arasında çatışmalar yaşanıyor

16.32’te Rusya Savunma Bakanlığı: “Ukrayna’da 4 Bayraktar TB2 insansız hava aracını düşürdük” açıklamasında bulundu. 

16.35’te Rusya Savunma Bakanlığı: “Saldırılarımız neticesinde 11 Ukrayna askeri havaalanı hizmet dışı kaldı.” 

16.42’de Ukrayna’nın Kiev üzerinde Rusya’ya ait bir Su-25 savaş uçağı düşürdüğü rapor ediliyor

16.44’de Ukrayna lideri Zelensky: “Müttefiklerimizin bize askeri yardım sağlamasını ve Rusya’ya ağır yaptırımlar uygulamasını bekliyoruz.” 

16.53’de Ukraynalı yetkililer: “Başkent Kiev’e hava saldırıları düzenlenmesi tehlikesi bulunuyor.” 

17.31’de Ukraynalı yerel yetkili: Rusya’nın Donetsk bölgesindeki bir hastaneye düzenlediği hava saldırısında 4 kişi öldü.

17.36’da Ukrayna Savunma Bakanı: “Kiev’deyim ve tüm eksenlerden Rus işgaliyle karşı karşıyayız.” 

17.49’da Ukrayna medyası: “Ukrayna’nın Çernobil bölgesindeki bir nükleer atık depolama tesisi Rus bombardımanında hedef alındı.” 

17.53’te Ukrayna İçişleri Bakanlığı: “Rus kuvvetlerinin bölgeye girişinin ardından Çernobil’de çatışmalar yaşanıyor.” 

18.02’de Rus ordusunun Ukrayna’nın ikinci büyük kenti Harkov’a herhangi bir çatışma yaşanmadan girmeye başladığı bildiriliyor.

18.06’da Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy: “Rus ordusu Çernobil şehrini ele geçirmeye çalışıyor. Bu tüm Avrupa için savaş ilanıdır.” 

18.09’da Ukrayna’nın Londra Büyükelçisi: “Rusya’nın saldırısına, Belarus’un ihanetine uğradık.” 

18.25’te Kiev Belediye Başkanı başkentte sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı.

18.32’de Pentagon: “NATO savunmasına destek amacıyla Baltık ve Karadeniz bölgelerine 6 adet F-35 savaş uçağı konuşlandırılacak.” 

 

Berk Yakar

Berk Yakar

Ankara Üniversitesi gazetecilik bölümü ve AUZEF uluslararası ilişkiler öğrencisi. 2017 Türk Tarih Topluluğu kurucusu. Türk Hareketi Derneği'nde radyo programcılığı ve basılı dergi içerikleri üzerine çalıştı. Bir fanzin serisi için uğraşıyor. Ekseriyetle tiyatro olmak üzere edebiyatla uğraştı. Orta Doğu araştırmalarıyla birden fazla sosyal medya platformunda 8 senedir içerik üretiyor. Fikrimizce.com'da genel yayın koordinatörü.

One thought on “Rusya’nın Ukrayna işgalinde birinci gün (24 Şubat 2022 Raporu)”
  1. Fikrimizde çok güzel düşünülen bir sosyal paylaşım platformu olmuş. Düşünen, yapan, yazan herkese teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.