20 Nisan 2021 Salı; Kamışlı’da rejime bağlı Rusya destekli Ulusal Savunma Kuvvetleri’nden Difai Watani grubu, YPG asayişine saldırmıştı. Silah sesleri ilk duyulduğu sıralar herkes bu çatışmaların SDG tarafından tutuklanan Difai Watani Grubu üyelerinin intikamın alınması için çıkarıldığını söylendi. Ancak gerçek daha derin..

SDG Yönetimine Karşı Ayaklanmalar

Rus güçlerinin aşiret ziyaretleri

 

Üzerine bahsedeceğimiz Kamışlı ve Haseke bölgeleri, YPG/PYD/SDG’nin kalesi mahiyetindeki bölgelerdir. Zamanında Hafız Esad, Abdullah Öcalan’ı Kamışlı’ya yerleştirip orada Türkiye’ye karşı

 korumuştu. SDG’nin hakim olduğu bölgeler, buna Haseke vilayeti ve Kamışlı da dahil tahıl, gaz, petrol yönünden zengin olarak nitelendirebileceğimiz yerler. Bu da Şam’ın bu bölgelerden gelir elde edemediği hatta Kürtlerden tahıl ve petrol satın almak zorunda kaldığını gösterir. Rejimin bu derdi en az Esad kadar Rusya’yı da rahatsız ediyordu. Bunun üzerine Rusların, İran Bürokratlarını yanına alarak Kamışlı’da aşiret reisleriyle ve gençleriyle anlaşarak ABD ve SDG yönetimine karşı ayaklanmalarını sağlamaya çalıştığı yönünde haberler aylardır ortalıkta dolanıyordu. Hatta YPG’nin kadın lideri İlham Ahmed de “kürtler ve araplar arasında bir savaş çıkartmaya çalışıyorlar” diye Rusya’yı eleştirdi. Ciburi Aşireti Şeyhi Fewaz Zobea da bu iddiayı Tay ve Şerabiyan aşiretlerini örnek vererek doğruladı.

Rus Güçlerinin YPG’yi Sindirme Çabaları

Rusya ve İran’ın çabalarıyla SDG yönetimine en büyük risk oluşturan bölge ise Tay Mahallesiydi. Tay Mahallesi, Tay Aşiretinin yuvası durumundaydı. Durumun ciddiyetinin farkında olan SDG Komutanı Mazlum Abdi ise Donald Trump’ı kendine güvence etmeyerek Joe Biden hükümetinin başa gelmesini bekledi. Biden’ın varlığıyla SDG Haseke’de biraz rahat buldu. ABD, Haseke’deki rejim milislerine giden erzak tırlarının yollarını keserek 1 ay boyunca Ulusal Savunma Kuvvetlerini aç bıraktı. Bunların üzerine Rus güçleri Rakka’nın Kuzeyi Ayn İsa’dan çekilerek bölgeyi YPG, Türkiye ve Esad’ın arasında bir mücadele noktasına çevirdi. Rusya, baş başa kalırlarsa Esad’ın ya da Türkiye’nin Ayn İsa’da YPG’yi yutabileceğini düşünüyordu. Ancak işler hiç de Rusya’nın düşündüğü gibi gitmedi. Bölgeyi rejime vermeyeceklerini sert bir dille ifade eden YPG güçleri Rusya’nın ilk planını bozdu. Türkiye de zaten bir harekat düzenlemedi. 2 Hafta önce Tel Rıfat’tan çekilen Rus güçlerinin her defasında geri dönmesini de bu planın 2. aşaması olarak görüyorum.

Yazının başında bahsettiğim Difai Watani’nin YPG asayişine Kamışlı’da saldırmasının sonrasında ne oldu peki?

Rusya Kamışlı’da Tekme Yedi

SDG çok zekice bir hamle yaparak, saldırılar başladığı anda Rusya ve rejimin Haseke’deki kalesi Tay Mahallesine doğrudan operasyon düzenledi ve bölgedeki aşiret güçlerini etkisiz hale getirdi.

 Rusya, YPG’yi durdurmak için 4 kez uzlaşma heyeti gönderdi ve en son Şam’dan heyet geldi; Lakin Tay düşene kadar YPG kalıcı ateşkes yapmadı. Her şeyin sonucunda bölge tamamen YPG’nin kontrolü altına girdi ve Suriye’deki YPG-ABD koalisyonunun uyumsuzluk yaşanmadığı sürece ne kadar etkili olabileceği tekrar görüldü. Tay Mahallesi için yapılan mücadele büyük bir çatışma olmasa da dengelerin tekrar değişeceğini ve sıkıntılı bir dönemin tekrar baş göstereceğinin teyitidir. Rusya, Suriye’de yıllar sonra ilk defa toprak kaybetti. YPG uzun zamandan sonra Deyrizor’un ardından ilk defa toprak kazandı. Rejim ise Suriye’de artık tek problemin İdlip, Halep, Lazkiye ve Hama hattındaki Heyet Tahrir El Şam olmadığının farkına vardı. 

Ele geçirilen ekipmanlar ve teçhizat

“Geçen yıl Suriye’nin %90’ı kontrolümüzde. ateşkes, HTŞ’yi ödüllendirmektir diyen Lavrov, bırak İdlib’i almayı, Kamışlı’da tekme yedi.”

 

 

 

Berk Yakar

Berk Yakar

Ankara Üniversitesi gazetecilik bölümü ve AUZEF uluslararası ilişkiler öğrencisi. 2017 Türk Tarih Topluluğu kurucusu. Türk Hareketi Derneği'nde radyo programcılığı ve basılı dergi içerikleri üzerine çalıştı. Bir fanzin serisi için uğraşıyor. Ekseriyetle tiyatro olmak üzere edebiyatla uğraştı. Orta Doğu araştırmalarıyla birden fazla sosyal medya platformunda 8 senedir içerik üretiyor. Fikrimizce.com'da genel yayın koordinatörü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.