“OGS cihazı yerine ücretsiz olarak HGS etiketi verileceği için OGS cihazı alınırken ödenen cihaz bedeli ile OGS-HGS ürünleri arasındaki fiyat farkı iade edilmeyecektir”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yaklaşık 1.2 milyon kişinin merakla beklediği OGS sorusunu yanıtladı. Karaismailoğlu, 40 dolar tutarındaki cihaz bedelinin iade edilmeyeceğini açıkladı.

Karayolları Genel Müdürlüğü, Şubat ayında yaptığı açıklamada 31 Mart’tan itibaren yeni uygulamaya geçileceğini ve uygulama kapsamında yalnızca Hızlı Geçiş Sistemi’nin (HGS) kullanılacağını, otoyol ve köprü geçişlerinde OGS’nin kaldırılacağını açıklamıştı.

OGS’nin kaldırılmasının ardından cihaz bedelinin iadesi için bankalara başvuran vatandaşlara, bankalardan verilen yanıtta “Ödediğiniz depozito değil, cihaz bedeli” denilmişti.

Gelen tepkiler üzerine açıklama yapan bakanlık yetkilileri ise “Cihaz bedeli geri de verilebilir, HGS hesabında bakiye olarak kullanımına da açılabilir. Ama gecikmeksizin, bu durumla ilgili vatandaşlarımız bilgilendirilecek” açıklamasını yapmıştı.

Cihaz bedeli ve fiyat farkı iade edilmeyecek

OGS cihaz bedeli konusunu Meclis gündemine taşıyan CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Bakan Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi sundu. Söz konusu bedelin iade edilip edilmeyeceğini sordu.

Soru önergesini yanıtlayan Karaismailoğlu ise “OGS cihazı yerine ücretsiz olarak HGS etiketi verileceği için OGS cihazı alınırken ödenen cihaz bedeli ile OGS-HGS ürünleri arasındaki fiyat farkı iade edilmeyecektir” ifadesini kullandı. Karaismailoğlu, hesap açılışı sırasında alınan depozitonun ise iade edileceğini belirtti. Karaismailoğlu, OGS hesaplarında kalan bakiye ile ilgili de OGS cihazının iptal tarihi öncesindeki tarihlere ait OGS geçişlerinin hesaptaki bakiyeden tahsil edildikten sonra iade işlemi yapılacağını söyledi.

 

Haber: Merve Tuç

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir