Seçim zamanı daralırken, Millet İttifakı resmi olarak Cumhurbaşkanı adayını belirlemedi.

Erken aday göstermenin adayı yıpratacağını düşünenler olduğu gibi, 6 parti liderinin henüz bir aday üzerinde uzlaşmaya varmadığını söyleyenler de var.

Sonuç olarak birçok isim cumhurbaşkanı adayı olarak gündeme geliyor.

Bunlardan biri de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş.

Tabii Mansur Yavaş henüz adaylığını resmen açıklamadı, Ankara’ya hizmet etmek için gece gündüz çalışıyor!

İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlıklarını Cumhur İttifakı’nın yanlış aday seçimleri nedeniyle Millet İttifakı kazandı.

Bu galibiyetin ardından bir özgüven oluşurken, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanabileceklerini umdular.

Mansur Yavaş’ın ismi Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın açıklamaları sonucunda gündem oldu.

Ümit Özdağ, “CHP Grup Başkanvekili, TBMM’de bir açıklama yaptı ve 6 liderin adayı belirleyeceğini söyledi. Bir şey hatırlatmak isteriz: Altı lider Türk halkından daha büyük değil. Eğer Türk halkının önüne ikinci Ekmeleddin (İhsanoğlu) vakası gelirse biz Zafer Partisi olarak söz veriyoruz. Türkiye milletini ikinci Ekmeleddin ile Recep Tayyip Erdoğan arasına sıkıştırmayacağız. Eğer Mansur Bey’i aday göstermezlerse Zafer Partisi olarak biz adaylık götürürüz. Kendi kişisel yaklaşımıyla ‘Ben aday olmak istemiyorum.’ derse Zafer Partisi bu konuda Türk milletinin önüne çıkar ve tarihi görevini yerine getirir” açıklamasında bulundu.

Bu açıklamayı Millet İttifakı’na bir aday dayatmak olarak yorumlayanlar olduğu gibi, İttifak’ı bölme girişimi olarak görenler de oldu. 

Ümit Özdağ, Millet İttifakı’nda yer almıyor. Tabii ki, aynı zamanda bir stratejist. Bir hamle yaptı, sonuçlarını ileride göreceğiz.

Ümit Özdağ’ın, Eğer Mansur Bey’i aday göstermezlerse Zafer Partisi olarak biz adaylık götürürüz, açıklamasına Mansur Yavaş’ın olumlu yaklaşımı Millet İttifakı oylarını bölüp, Cumhur İttifakı’nın seçimi kazanmasına sebep olabilir.

CHP lideri Kemal Kılıçtaroğlu, belediye başkanlarının Cumhurbaşkanlığına aday gösterilmesini istemiyor. Mansur Yavaş aday olmak isterse tabii ki olur.

Seçmenin bu hamleye tepkisi ölçüldüğünde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koltuğu boşaltmasını isteyenler, doğal olarak Mansur Yavaş’ın aday olması gerektiğini söylüyor.

Mansur Yavaş aday olursa, belki Cumhurbaşkanı seçilecek ve bundan sonra ne olacağı belirsizliğini koruyor.

Millet İttifakı adayı olarak seçime girer ve kazanırsa 6 siyasi partinin de talepleri olacak. Bunun örneğini Ankara’da yaşadık.

Mansur Yavaş, çok sık bürokrat değiştirme ve kimseyi memnun edememe gibi sorunlarla karşı karşıya kaldı.

Tabii ki, Cumhurbaşkanlığı, Belediye Başkanlığı gibi de değil. 6 farklı bileşenden oluşan Millet ittifakının çok boyutlu sorunlarıyla baş etmek ve aynı zamanda üyelerini memnun etmek kolay olmayacaktır.

Bugün bile Millet İttifakı’nda zaman zaman anlaşmazlıklar çıkıyor ve Mansur Yavaş Cumhurbaşkanı seçilirse bu anlaşmazlıkların büyümesi ve ittifakın dağılması mümkün.

Mansur Yavaş, Ankara’da yapmaya çalıştığı gibi seçildikten sonra bağımsız hareket etmek isteyebilir. İttifak’ın buna nasıl yaklaşacağı belli  olmaz, anlaşmazlıklar çıktığında Ankara’daki koltuğunda nispeten rahat oturmasına rağmen Külliye’de o kadar rahat olmayacağının farkındadır.

Bu şartlar altında Mansur Yavaş nasıl Cumhurbaşkanı adayı olabilir?

Muhtemelen kendisi de bu ve benzeri ihtimalleri düşünüyor ve sanırım Mansur Yavaş aday olmayacak ve Ankara’ya hizmet etmeye devam edecek.

Bakalım seçimler yaklaştıkça ittifaklar nasıl bir yol haritası çizecek ve adaylar kimler olacak, hep birlikte göreceğiz.

 

(Muhammed Işık)

 

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir