“Marketini sendikalı yapar mısın?” çağrısıyla market sektörüne seslenen Mağaza Market-Sen, marketlerde çalışan işçilerin haklarını korumak için sendikalı olmaları konusunda çağrıda bulundu ve seferberlik başlattığını duyurdu.

İstanbul Divriği Kültür Derneği’nde “Yurttaş Marketini Sendikalı Yapıyor” kampanyası ile ilgili açıklamada bulunan Mağaza Market-Sen, “sendikalı olmayan mağaza bırakmayana kadar çalışmalarının devam edeceğiz” mesajını verdi. Mağaza Market-Sen Örgütlenme Koordinasyonu Üyesi Doğancan Aras, marketlerde çalışan işçilerin sendikalı olması için bir seferberliği başlattıklarını, bu kampanya için uzun süredir mücadele verip çalışma yürüttüklerini söyledi.

Aras, “Bunun için bir broşür hazırladık. İşçilerin sorunlarını, öğrenmesi gerekenleri ve haklarıyla ilgili bir broşür, işçiler sendikalı olmak ve bulundukları alanlarda mücadele etmek istiyor. Bunu emekçi halkımızla dayanışarak yapmak istemekteyiz. Çünkü her mahallede bir süpermarket var. Oralara gidip günlük hayatta alışveriş yapıyoruz. O market işçileri bu toplumdan bağımsız kişiler değiller. Bizler de işçiyiz. Her birimizin yaşadığı sorun ortaktır. Biz yurttaşlarımıza bir çağrıda bulunmak istemekteyiz. Bir alışveriş yapın, bir market işçisini sendikalı yapın, biz girilmedik bir tek market kalsın istemiyoruz” dedi.

“Haklarını öğrensinler istiyoruz”

Mağaza Market-Sen Örgütlenme Koordinasyonu Üyesi Cihan Canbaş şu açıklamalarda bulundu: “Bugünden itibaren biz ve yurttaşlar birlikte hareket ederek güzel şeyler başarmak, emekçi arkadaşlarımızın haklarını alabilmelerini, haklarını öğrenebilmeleri için mücadele edecek ve elimizden geleni yapacağız. Arkadaşlarımız fazla mesai ve prim almadan sabahlara kadar çalışmaktadır. Biz de bunlara karşı olarak arkadaşlarımızın haklarını almak için mücadele vereceğiz. Bizim isteğimiz, her mahallede yurttaşlar marketlere girdiği zaman, çalışanlara sendikalı ol, haklarını öğren demeleridir. Görüp, öğrenmelerini istiyoruz.

“Marketini Sendikalı Yapar mısın?”

Mağaza Market-Sen’in ‘Tüm Yurttaşlara Çağrı başlıklı açıklamaları;

Her sokakta bir zincir market bulunmakta: Ailemizden birileri, komşularımızdan biri, tanıdıklarımızlardan biri o marketlerin işçisidir. A101, ŞOK, BİM, Happy Center, Migros, Carrefour ve irili ufaklı daha birçok market. Market işçilerinin çalışma şartları hiç kolay değil. İşsizlikle her gün tehdit edilip en kötü koşullarda çalışıyorlar. Her markette az sayıda işçi, marketim tüm yükünü çekmekte. Az sayıda çalışanın olduğu marketlerde aralarında birlik olmaları zor, güçlerini sendikayla birleştirmeleri zordur. Mağaza Market-Sen olarak tüm yurttaşların desteğini bekliyoruz. Gelin market işçilerinin sendikalarıyla buluşmalarını kolay hale getirelim. On binlerce market şubesindeki yüz binlerce işçi sendikalı olsun, hakkını alsın. Sendikalı toplum, güçlü toplum demektir. İşçiler yurttaşlar birlik olacaklar, sömürücülerin, zorbaların karşısında güçlü kalacaklar.

Marketler bizim günlük uğradığımız yerler: Market çalışanları ile her gün karşılaşıyoruz selamlaşıyoruz. Biz onların, onlar bizim haklarımızı savunabilir. Hayat pahalılığının, yoksulluğun arttığı şu dönemlerde market tekellerine karşı işçi-yurttaş birliğini kurmak çok değerli. Cebimizi, sağlığımızı, geleceğimizi işçi-yurttaş birliğiyle korumak mümkündür. Şimdi el ele verme vakti. Mağaza Market-Sen olarak tüm milletimizi sendikamıza destek vermeye davet ediyoruz. Girilmeyen, sendikalı olmayan mağaza bırakmayana kadar mücadelemize davet ediyoruz. Gelin bu yolu birlikte kat edelim. Market işçilerini her mağaza sendikasıyla buluşturalım.

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir