Van’da yurttaşlarla bir araya gelen Kılıçdaroğlu, Alevi kimliği üstünden meydana getirilen açıklamalara tepki göstererek, “Ben kendi anne ve babamı seçme özgürlüğüne sahip miyim? Yok, o vakit benim kimliğim niye siyasete mevzu oluyor?” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Belediye Başkanları Çalıştayı için bulunmuş olduğu Van’da bir kafede gençlerle buluştu.

Kılıçdaroğlu, bir gencin görüşü üzerine kendi düşüncelerini anlatırken, “Ben kendi anne ve babamı seçme özgürlüğüne sahip miyim? Yok, o vakit benim kimliğim niye siyasete mevzu oluyor?” karşılığını verdi.

Buluşmada söz alan bir genç, “Ben başörtülüyüm, anneannemlerin, dedelerimin okuma yazması yok fakat Atatürk’ün partisi diye senelerce CHP’ye oy verirler. Ben başörtülüyüm fakat AK Partili değilim, hiç bir vakit AK Parti’ye oy vermedim fakat her gören insan başımın örtüsünden ötürü beni AKP’li zannediyor. Her başörtülü insan AKP’li değil. Evet ben CHP’liyim fakat başım kapalı” dedi.

Gazete Duvar’daki habere göre; gencin sözlerinin ardından Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“İnanç mevzusu öyle. Bunun mutlaka günlük yaşamın içinde de olmaması lazım, her insanın inancına, kimliğine ve yaşam tarzına hürmet duymamız lazım. Kişinin yaşam tarzı, ferdin inancı ve ferdin kimliği sorgulanmaz. Ben kendi anne ve babamı seçme özgürlüğüne haiz miyim? Yok, o vakit benim kimliğim niye siyasete mevzu oluyor? Her insan belli bir değerin içerisine doğar, değerlerimizi aileden ilkin öğreniriz; inancımızı, kimliğimizi, sevgiyi, kavgayı aileden öğreniriz. Eğitimle birlikte bu daire genişler ve daha yeni değerler ile tanışmış oluruz. Eğitim ne kadar nitelikli olursa insanoğlu da o denli iyi yetişirler. Bu da tartışılmaz, sonuçta benim yeteneklerimi kim tartışacak?

Bir ara İstanbul’da vaizlerle bir toplantı yaptım; birisi dedi ki, ‘CHP’ye oy vereceğiz fakat bu CHP’ye dinsiz parti diyorlar.’ Kendisine şu soruyu sordum, ‘Merkez Bankası’nın dini nedir?’ dedim. Birden şaşırdı. Hadi Merkez Bankası’nı bırak, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın dini nedir? Din, Allah ile kul arasındaki ilişkidir. Tüzel kişilerin dini olmaz, anonim şirketinin dini mi olur? Ya da bir kurumun dini olmaz.

Oradan toplumu çekip çıkarmamız lazım. Onun için de insanların inançlarını siyasete mevzu etmezseniz, kimliklerini ve yaşam tarzlarını etmezseniz; insan iyi bir okul, iyi bir sağlık, iyi bir çevre, iyi bir yaşam yakalamak isterse ibadetini istediği yerde yapar, istediği yerde gezer fakat ona hem de iş vereceksiniz. Çalışacak o kişi.

Bakın ben belediye başkanlarına şunu söyledim, belediye başkanlığı yapmış olduğunuz yerde kim nerede yakarma ediyorsa orayı tertemiz yapacaksınız. Sorunlarımız çok, fakat çözülmez değil. Bütün sorunları çözebiliriz. Kendi aramızda uygarca tartışırız, hangisi doğru hangisi yanlış karar veririz, bir sonucu verdikten sonrasında da uygularız, problemi da çözmüş oluruz.”

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir