İzmir Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde bir araya gelen, kendilerini “Doğa’nın Çocukları” olarak adlandıran bir grup üniversite öğrencisi, zeytinliklerin maden sahasına dönüştürülmesini sağlayan Maden Yönetmeliğini pankartlar ve sloganlarla protesto etti. 

Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde protesto gerçekleştiren öğrenciler, “AKP elini doğamızdan çek”, “Zeytinler madenden değerlidir”, “Havama, suyuma, toprağıma dokunma” sloganlarıyla iktidarı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının eklediği ek maddeyi protesto ettiler.

“Tarım alanlarının bütünlüğünü bozulacaktır”

Doğa’nın Çocukları tarafından yapılan basın açıklamasını kamuoyuna okuyan Emir Saraçoğlu, yönetmelikte zeytinlik alanların daha sonra yeniden eski haline döndüreleceğinin belirtildiğini ancak zeytinliklerin taşınmaz bir tarım arazisi olduğunu bu yüzden de zeytinliklerin vasfını değiştirilmeye kalkılmasının, tarım alanlarının bütünlüğünü bozacağını söyledi.

“Zeytinlik bir taşınmaz tarım arazisi vasfıdır”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının zeytinliklerin maden faaliyetlerine açan Maden Yönetmeliğinin değişmesine tepki gösteren Saraçoğlu, basın açıklamasında şu şekilde konuştu:

“Zeytinlik, bir taşınmaz tarım arazisi vasfıdır ve diğer canlıların da yaşam alanıdır. Üzerindeki zeytin ağaçlarının taşınarak vasfının değiştirilmesi, bilimsel açıdan kabul edilecek bir durum değildir. Böyle bir faaliyet zeytinliklerin ve çevresindeki tarım alanlarının bütünlüğünün bozulması ve zarar görmesine sebep olacaktır… Bu karar sadece zeytinliklere yönelik değil. Ege ve Akdeniz bölgelerimizde doğal bitki örtüsü olarak çoğunlukla eğimli arazilerde yayılım gösteren ve orman arazileri içinde varlığını sürdüren zeytinler ve çevresindeki orman arazileri için bir tehdittir. Yönetmelikteki ‘kamu yararı’ bahanesi, ÇED, Toprak Koruma Kurulu, kurum görüşleri ve idari yargı süreçlerini bypass etme, uzatma, oldubittiye getirme çabalarıdır. Zeytinliklerin ve tarım alanlarının tahribatına yol açacak bu yönetmelik değişikliğinde kamu yararı olamaz. Uzun zamandır süre gelen çabaların devamı olarak gördüğümüz bu yönetmelik değişikliğiyle zeytin alanlarını sermayeye peşkeş çekerek kar elde etmek için doğa katliamına zemin hazırlamaktadır.”

 

(Berk Yakar)

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir