Rusya’nın Ukrayna savaşı, birçok konuda olduğu gibi insan hakları alanında da denklemlerin ölçeğini değiştirdi. Avrupa ülkeleri Ukraynalı mültecileri ön planda tutarken Suriye, Afganistan veya Müslüman coğrafyasından gelen mültecilere insanca davranmadılar. Ayrımcılık yaptılar eşit muameleyi unuttular.

İnsan haklarının ruhunda yer alan mülteci haklarına ne oldu?

Mültecilere yönelik ayrımcılık, insan haklarını dünyaya yaymaya çalışanlara yakışmaz.

Tabii ki, savaşın vahşeti, onu bir bilgisayar oyunu olarak nitelendirenlere kendini gösterdi. Avrupa ülkeleri televizyon ekranlarından Irak, Filistin, Suriye veya Libya’daki savaşı izlerken, şu anda yanlarında olan savaş onlara korkuyu derinden hissettirdi.

Avrupa ülkeleri elbette savaşa yabancı değil. Dünya savaşlarına tanık oldular. Birçoğunun ataları savaşta öldü. İnsanlar gerçekten bir balık hafızası olmalı. Aksi takdirde, savaşın ne anlama geldiğini yüz yıl sonra bile bu kadar çabuk unutulmaz.

Avrupa devletleri mülteciler konusunda yaptıkları ayrımla iki yüzlü ve ön yargılı olduklarını gösterdiklerinden, insan haklarını gerçek anlamda içselleştiremeyecekleri açıktır. Metinleri kağıda çok iyi yazıyorlar ama yazdıklarını uygulamakta tembeller.

Ukrayna devleti, savaştan önce ABD ve Avrupa devletlerine güvenmenin yanlış olacağını anlayamadı. İnsan haklarını savunan ve dayatan bu devletler, birçok hak ihlalinin olacağını bilerek Rusya’yı kışkırttı. Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açacağını ve binlerce mültecinin ortaya çıkacağını çok iyi biliyorlardı.

Ne kadar iyi niyetli olurlarsa olsunlar, savaşta evsiz kalan, akrabaları öldürülen masum siviller bu devletler için önemli değildir! Sadece pozitif ayrımcılık yapıyorlar.

Kendi ülkesinde barış içinde yaşamak mı yoksa savaş çıktığında başka bir ülkeye sığınmak mı daha iyidir?

Savaşan ülkeler Rusya kadar suçludur. Tıpkı Irak’ta, Filistin’de, Suriye’de veya Libya’da suçlu oldukları gibi.

Bu sorumsuz, acımasız ve zalim bencil ülkeler için tehlike çanları çalıyor.

Bu ülkelerde çıkacak savaşların ve oluşacak mültecilerin yine en güvenli limanı Türkiye olacaktır.

Bu ülkeler kabul etmek istemeseler de mülteciler konusunda objektif olan tek ülke Türkiye’dir. Bu durum yüzlerce yıldır değişmiyor.

Buna rağmen bu ülkeler Türkiye’deki insan hakları ihlallerinden bahsediyorlar. Ülkemizde hak ihlalleri hiç yoktur denemez lakin Türkiye bu ülkelere nazaran daha fazla hak gözetir durumdadır.

Almanya’da, Fransa’da, İngiltere’de bizim ülkemizde buna benzer olaylar olsa biz hak ihlali yaptık dedikleri zaman defalarca hak ihlali yaparlardı.

Ukrayna’da büyük bir trajedi yaşandığını söyleyenler, Irak, Filistin, Suriye veya Libya’da yaşananlarla ilgili ses çıkarmadı ve saldırganı suçladılar, övdüler ve desteklediler.

Avrupa ülkeleri insan hakları konusunda başarısız oldular ve eşit muamele konusunda zaten başarısızlardı.

 

(Muhammed Işık)

 

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir