Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Mavi Vatan Tatbikatı’nın “Seçkin Gözlemci Günü” kapsamında düzenlenen konferansında, komutanlara video konferans yöntemi ile hitap etti. 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kıbrıs’ta yaşanan hükümet istifasına ilişkin Kıbrıs’ın Türkiye’nin milli meselesi olduğunu, tek çözümün eşit haklarla temsil edilen bağımsız iki devlet olduğunu söyledi.

Akar, PKK/YPG’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde temsilcilik açtığını hatırlattı.

Türkiye’nin Kıbrıs’taki garantörlük haklarını ve sorumluluklarını yerine getirmeye devam edeceklerini belirten Akar, Türkiye olarak daima Kıbrıs’ın yanında olacaklarını söyledi. Barışçıl yol ve yöntemlerle yaşanan sorunları çözmek için uğraştıklarını açıklayan Akar, bu sorunları diyalog ile halletmek istediklerini beyan etti.

“Hakkımızı, hukukumuzu çiğnetmeyiz”

Hulusi Akar şu şekilde konuştu:

“Bunlar kışkırtıcılığın ve samimiyetsizliğin, Türkiye’ye karşı terörü desteklemenin tipik örnekleridir. PKK/YPG terör örgütü. Siz bunlara yer, yurt veriyor onları destekliyorsunuz. Terörü destekliyorsunuz. Bunlar doğru şeyler, çıkar yollar değil. Bunlar çıkmaz sokaktır. Türkiye, anlaşmalar çerçevesinde Kıbrıs’ta garantör bir devlet. Kim ne yaparsa yapsın biz kendi garantörlük haklarımızı, sorumluluklarımızı bugüne kadar yerine getirdik, getirmeye devam edeceğiz. Türkiye, Kıbrıs’ta barışın, huzurun ve güvenliğin teminatı olmuştur, olmaya devam edecektir. Biz daima Kıbrıslı kardeşlerimizin yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz. Diyalog çağrılarımızı bazıları zafiyet olarak görüyor. Bu zafiyet değil. Biz barışçıl yol ve yöntemlerle sorunları çözmeye çalışıyoruz. Fakat diğer taraftan da hakkımızı, hukukumuzu çiğnetmeyiz dediğimiz zaman da bu bir tehdit değil. Bu manada biz ülkemizin ve KKTC’nin hak, alaka ve menfaatlerini korumakta azimliyiz, kararlıyız çok şükür buna da muktediriz. Bunun bilinmesi  lazım.”

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir