Uğradığı suikast sonucu öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in davası sürüyor. Dava kapsamında 14 yıl 4 aylık hapis cezası onanan firari hükümlü Ahmet İskender sahte pasaportla Kırgızistan’da yakalandı.  

Kırgızistan İçişleri Bakanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, sahte belge kullandığı öğrenilen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Ahmet İskender İçişleri Bakanlığı Aşırılık ve Yasa Dışı Göçle Mücadele görevlileri tarafından gözaltına alındı.

“Sahte pasaportla ülkeye girmek” ve “belgede sahtecilik” suçlarından dava açılan İskender’in Bişkek Pervomay İlçe Mahkemesi tarafından iki ay tutuklu kalmasına hükmedildi.

Yapılan incelemede İskender’in pasaportu ve ehliyetinin sahte olduğu tespit edildi, “organize suçlara karışmak” ve “yasa dışı silah bulundurmak” suçlarının yanı sıra gazeteci Hrant Dink cinayetine ilişkin dava kapsamında da arama kararının bulunduğu ortaya çıktı.

 

HRANT DİNK CİNAYETİ DAVASI

 Dink cinayeti İstanbul 14. Ağır ceza mahkemesi tarafından görülüyor. Mahkeme 17 Ocak 2012’de açıkladığı kararda, 24 Ocak 2007’de tutuklanan Ahmet İskender ve diğer sanıkları “tasarlayarak adam öldürmeye yardım etmek” suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırmıştı.

İskender’in cezası, Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından 13 Mayıs 2013’de onanarak kesinleşmişti.

Mahkeme heyeti, 17 Temmuz 2019’da 9 sanıkla ilgili hüküm kurup, 7 sanığı cezalandırmıştı. Bu sanıklardan Ahmet İskender, “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. İskender’in bu cezası da kesinleşmişti. Ahmet İskender’in yurt dışına kaçtığı tespit edilmişti.

Dink cinayeti davası, aralarında Fetullah Gülen, eski emniyet müdürleri ve jandarma komutanları dahil 78 sanıklı olarak devam etmişti.

 

(Fatmanur Zırh)

 

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir