9 Kasım 2021’de İdlib Kent Konseyi Mahalli İdareler ve Kurtuluş Hükümeti’ndeki Hizmetler Bakanlığı, İdlib’de halka açık yollardan tüm levhaların kaldırılmasına yönelik bir karar yayımladı. Al-Mutanabi kavşağı ile Al-Koura kavşağı arasındaki elektrik direkleri ve trafolara asılan reklam tabelalarının kentin stabil düzenini bozduğu gerekçesiyle bu karar konseyden geçti.

Şehir Merkezinin Estetik Görünümü

İdlib Kent Konseyi’nden bir kaynak bu durumu şu şekilde açıkladı: “İdlib’de bazı sokaklardaki pankartların ve reklamların kaldırılması kararı, Kurtuluş Hükümeti tarafından İdlib’in tüm bölgelerinde yürütülen genel bir planın parçası. Yaklaşık iki ay önce uygulanmaya başlanan planın, yolların ve meydanların estetik görünümünü iyileştirmenin yanı sıra absürt reklam ve görüntü kirliliği yayılımını sona erdirmeyi amaçlıyor. Her türlü yol reklamını kaldırma planı da bu sektöre yatırım yapmayı amaçlıyor, yani İdlib’deki reklamlar Kurtuluş Hükümeti’nin seçtiği bir şirketle sınırlı olacak. ”

Bu da, olayın görünenden ziyade arkaplanının daha derin olduğunu gösteriyor.

Creative İnception

7 Temmuzda Cevlani’nin kişisel twitter hesabından yaptığı açıklamada, Kurtuluş Hükümeti ve hükümetin medya prodüksiyonu ve reklamı için ihaleyi kazanan şirketin İdlib’in kuzey kırsalındaki Sarmada şehrinde genel merkezi bulunan ve Türkiye ile Bab al-Hawa sınır kapısına sınır olan Creative İnception olduğunu belirtmişti. HTŞ’nin İdlib’deki sivil saflara sızmak, medya ve reklam sektörlerini kontrol etmek için geliştirdiği bir plana göre 2020 yılında kuruldu. Bu, Kurtuluş Hükümeti ve HTŞ’ye büyük mali kazanımlar getirmenin yanı sıra, İdlib’deki medya söylemini kontrol etmelerine ve birleştirmelerine ve onu HTŞ hükümetinin eğilimlerini desteklemeye yönlendirmelerine izin veriyor. Creative Inception, muhalif bölgelerdeki medya enstitülerinden yeni mezunlar başta olmak üzere gazetecileri ve medya aktivistlerini İdlib’e çekmek için çalışıyor. HTŞ’nin medya çalışmalarını geliştirmek için geniş bir kadro ve çeşitli uzmanlıklara sahip insanlar oluşturma girişiminde onlara kaliteli ekipmanlar ve eğitim sunuyor.

Ilımlı imaj çalışmaları

HTŞ’den ayrılan cihatçılar ve İdlib’de El Kaide bağlantılı Din Muhafızları Teşkilatı’na bağlı olanlar, HTŞ’nin medya performansını geliştirmeye ve söylemini Batı’ya ılımlı bir imaj yansıtacak şekilde geliştirmeye çalıştığını söylüyor. HTŞ Ekim ayının sonunda Lazkiye’nin kuzey kırsalındaki Türkmen Dağları bölgesinde aşırılıkçı Cundallah örgütüyle savaşırken, Batı’ya bir mesaj iletmek için Washington Post için çalışan bir gazeteci heyetinin İdlib’e girmesine izin verdi.
Suriye meseleleri üzerine Gaziantep’te ikamet eden araştırmacı Muhammed el-Sukari “Heyet Tahrir El Şam, kendisinin kaos halindeki bir organizasyondan örgütsel ve kurumsal çalışmaya dönüştüğünü görüyor ve bazı liderler, yerel devlet modeli üzerinde hesaplı ve kesin adımlarla aktif olarak çalışıyor.” dedi.

Ebu Muhammed El Colani, medyayı avucuna alarak ve toplumsal propagandayı sıkı tutarak Cihadi tandanslı gruplarla olan mücadelesini Avrupa’ya göstererek de-facto ve kurumsal yönetim kurmak için elinden geleni yapıyor.

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir