Halkevleri Derneği, haklarını alamayan Migros Depo işçilerine destek için Beylikdüzü Migros Avm’de eylem gerçekleştirdi.

Halkevleri üyeleri  “Sefalet ücretini kabul etmiyoruz Migros depo işçilerinin talepleri derhal yerine getirilsin. İnsanca bir yaşam, güvenceli iş istiyoruz” dedi. Güvenlik güçlerinin eylemi engellemeye yönelik müdahaleleri olsa da, dernek üyeleri ve çevredeki yurttaşlar buna izin vermedi.

Dernek üyeleri protesto sırasında boykot çağrısı yaparak “Migros Depo işçilerinin haklı talepleri karşılanana kadar, anayasal hak olan işten kaçınma hakkını kullandıkları için işten atılan işçiler tekrar işe alınana kadar Migros’tan alışveriş yapmayın” dedi.

Esenyurt Migros depoda % 8 zam teklifine karşı sekiz gündür nöbet tutan işçilerin yanında olduklarını belirten Halkevleri üyeleri, işçilerin taleplerinin karşılanması için mücadele ettiklerini ve yurttaşlardan bu mücadeleye destek verilmesini beklediklerini belirttiler.

 

“Migros’tan alışveriş yapmayın”

Dernek üyeleri boykot sırasında şunları söylediler: “Migros depo işçilerinin haklı talepleri karşılanana kadar, anayasal hak olan işten kaçınma hakkını kullandıkları için işten atılan işçiler tekrar işe alınana kadar Migros’tan alışveriş yapmayın. Pandeminin başında işçileri uzun saatler, koruyucusuz ölümüne çalıştıran, kârını dörde katlayan fırsatçı Migros’u iyi tanıyoruz. Market işçilerini de insani çalışma koşullarının oluşturulması için dayanışmaya , birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.”

“İnsanca bir yaşam istiyoruz”

“Onlar her geçen gün kârına kâr katarken işçilere reva gördükleri ücret sefalet ücretidir. Sefalet ücretini kabul etmiyoruz Migros depo işçilerinin talepleri derhal yerine getirilsin. İnsanca bir yaşam, güvenceli iş istiyoruz.”

Depo işçileri polis müdahalesi sonrası tekrar nöbete başladı

Esenyurt Migros depoda dün yapılan protesto sırasında saatlik ücretlerine 4 lira ek zam isteyen işçilere polis müdahalesi gerçekleşmiş, 31 işçi ve sendika temsilcisi gözaltına alınmıştı. Bugün sabah saatlerinde işçiler tekrar Migros depoda buluştu ve kamuoyuna duyuru niteliğinde bir açıklama yaptılar: “İçeride arkadaşlarımız, dışarıda biz. Buradan ayrılmayacağız. Biz bunun sözünü verdik dün. Bugün de vereceğiz. Bizim için en önemli şey neydi? Onurlu mücadele. İçeride, pencerenin altındaki adamlar bunu bilmez, anlamaz. Çünkü bu onlarda yok. Bizde var ki bugün burada yine varız. Bu birliktelik sürüyor. Bizim sözümüz var. Onur için, ekmek parası için…Davamız bu. Bu davadan asla vazgeçmeyeceğiz.

Yüzümüzden tebessüm eksik olmayacak. Başımız dik olacak. Onlar buradan çıkıp giderken başlarını eğip gidecekler. Onursuz insanlar yukarıdan bakanlar, bu kadar insanı kapı dışarı edenlerdir. Bir ekmek parası istedik diye bu kadar insanı kapı dışarı ettiler.”

 

Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası (DGD-Sen) üyesi olan Migros işçileri taleplerinin karşılanması için Esenyurt Migros Deposu’nda eylemlerine devam ediyor.

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir