Esra Hankulu’nun ölümüne ilişkin yargılandığı davada “neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama” suçundan Ümitcan Uygun’a 10 yıl hapis cezası verildi. Diğer iki sanığa ise delilleri saklama suçundan 1 ay 6 gün ceza verildi.

Aleyna Çakır’ın ölümünün baş şüphelisi Ümitcan Uygun, Ankara’da hayatını kaybeden Esra Hankulu’nun şüpheli ölümüyle ilgili Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada “neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama” suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Aynı davada yargılanan Furkan G. ve Dilan C. ise delilleri saklama suçundan 1 ay 6 gün hapis cezasına çarptırıldı.

“Adil olmayan bir karar verildi”

Ümitcan Uygun’a savcının ağırlaştırılmış müebbet istemine rağmen 10 yıl hapis cezası verilmesinin ardından Hankulu ailesinin avukatı Nuran Özdemir ise şunları söyledi: “İddia makamının mütalaasına uygun bir karar verilmesi gerekirken, ne yazık ki yargılama makamı bizim kanaatimizce adil olmayan bir karar verdi. Ümitcan Uygun savunmalarının hiçbir yerinde suçlamaları kabul etmedi. ‘Ben kasten yaralamak için hareket ettim’ de demedi. ‘Hiç ellemedim, hiç vurmadım’ diyerek suçlamaları kabul etmedi. Mahkemenin kabulüne göre sanık, yaralama kastıyla hareket etmiş sonrasında da ölüm olayı meydana gelmiş gibi kabulle bir karar verdi. Bu karar bizce doğru değil. Eğer mahkemenin kabulünü bu şekilde doğru bulacaksak bu durumda da diğer iki sanık olan Dilan ve Furkan’a da ihmal suretiyle adam öldürmeden ceza verilmesi gerekirdi. Olaya baktığımız zaman olay günü maktuleyi yıkıyorlar. Baygınlık geçirdiğinden söz ediyorlar. Her 3 sanık da aynı şeyi söylüyor. Ümitcan Uygun ayrıca bunun aldığı maddeden dolayı fenalaştığını söylüyor. Kendisiyle bir tartışma yaşayıp vurduğundan ve bu nedenle bayıldığından söz etmiyor. Dolayısıyla savunmaların hiçbir yerinde yer almadan bu şekilde bir karar verilmesi bizce kabul edilemez. Biz yasal yollara başvuracağız, İstinaf ve Yargıtay yollarını takip edeceğiz.”

“Ben kimseyi öldürmedim”

Davanın bugün görülen karar duruşmasında sanık Ümitcan Uygun son savunmasında kimseyi öldürmediğini iddia ederek, “Doğru bir tanedir. Er ya da geç her şey ortaya çıkacak. Ben kimseyi öldürmedim. Tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum takdir mahkemenin” ifadelerini kullandı.

“Takdir indirimli” Ceza

Bir önceki duruşmasında Hankulu’nun ölümüne sebep olduğu gerekçesiyle yargılanan Ümitcan Uygun hakkında ‘kasten öldürme’ suçundan savcının mütalaa verdiği davada bugün görülen karar duruşmasında mahkeme Uygun’a 10 yıl, “suç delillerini karartmakla” suçlanan sanıklar Furkan G. ve Dilan C’e de takdir indirimi yaparak 1 ay 6’şar gün hapis cezası verdi.

“Kasten Öldürme” Suçundan müebbet istenmişti

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianameye göre, Mamak ilçesi Akdere semtindeki evde geçen yıl 3 Ağustos’ta ihbar üzerine giden emniyet ekipleri, 25 yaşındaki Esra Hankulu’nun hayatını kaybettiğini belirledi. Bunun üzerine olay gecesi Hankulu ile aynı evde kalan aralarında Aleyna Çakır davasının baş şüphelisi Ümitcan Uygun da bulunduğu 3 kişi gözaltına alınmıştı.

İddianamede, Ümitcan Uygun’un Hankulu’yu öldürdüğü, diğer iki sanığın ise suç delillerini kararttıkları belirtilmişti. Bu kapsamda sanık Uygun’un, kendisini savunamayacak durumdaki kişiyi kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbete, tutuksuz sanıklar Furkan G. ve Dilan C’nin de suç delillerini karartmaktan 5’şer yıla kadar hapse mahkûm edilmesi istenmişti.

Haber: Merve Tuç

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir