Emekli maaşına yapılan zam sonrasında gözler emekli ikramiyelerine çevrildi. Asgari ücret, memur maaşı ve emekli taban aylığından sonra milyonlarca emekliyi ilgilendiren ikramiye konusu gündeme geldi. Resmî Gazete’de yayımlanan maaşlara göre emekliler için taban maaş 2500 TL’ye kadar çıkarak geçen seneye göre %30.95 zamlanmıştı.

Üç formül masada
Emekli bayram ikramiyelerine gelecek zam ile alakalı Takvim gazetesinde yer alan habere göre üç formül masada.
Formül 1
İkramiye artışı için formüllerden biri, enflasyon oranında artış yapılması. 2021 yılı enflasyonu yüzde 36.08 olarak gerçekleşti. Eğer bayram ikramiyesi yıllık enflasyona göre artırılırsa, ödemeler bin 100 liradan bin 496 lira 88 kuruşa çıkabilecek. Bu yıl iki bayramda toplam 2 bin 993 lira 76 kuruş para alınabilecek.
Formül 2
İkramiye artışında yeniden değerleme oranı da dikkate alınabilir. Bu yılın başında bazı vergi, harç ve cezaların güncellemesinde yüzde 36.2’lik yeniden değerleme oranı baz alındı.
Eğer bu artış ikramiyeye yansıtılırsa bin 100 liralık tutar, bin 498 lira 20 kuruş olabilecek. Bu yıl 2 bayramda elde edilecek gelir 2 bin 996 lira 40 kuruşu bulacak.
Formül 3
Bu yılki asgari ücrette ise yüzde 50.51 artış gerçekleşti. Bu oran da ikramiye artışına uygulanabilir. Bu gerçekleşirse, emeklilerin bayram ikramiyesi bin 655 lira 61 kuruşa çıkabilecek. Toplam ödeme de 3 bin 311 liraya ulaşacak.

“2 bin lira seviyesine çekilebilir”
Emekli ikramiyeleriyle alakalı milliyet.com.tr’ye açıklamalarda bulunan TOBB ETÜ öğretim üyesi Cem Kılıç şu ifadeleri kullandı: “Emeklilere ikramiye uygulaması 2018 yılında başladı. 2018’de yılda 2 kere olmak üzere bütün emeklilere 1000 lira bayram ikramiyesi verilmişti. Geçen yılda bu rakam 1.100 liraya çıkarıldı. Bu sene ise enflasyondaki hareketlilik, memur maaş zamları bu çerçeve üzerinden düşündüğümüz zaman bu sene bu rakamın en düşük emekli maaşına çekilmesi gibi bir talep ortaya çıktı. Hükümet bu talebi değerlendirecektir. Benim tahminime göre emekli ikramiyesi 2000 lira civarına çekilebilir.”

“Hükümet karar aldı”
Konuyla alakalı bir başka açıklama ise Sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel’den geldi. Cumhuriyet TV’ye yaptığı açıklamada Tezel, “Bu yıl hükümet bir karar aldı. 2500 TL’den az emekli maaşı olanın maaşını 2500 TL yaptı. CHP bunu bir emekli maaşı olarak söylüyordu. Bu yıl ikramiyenin 2500 TL olacağını tahmin ediyorum” dedi.

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir