İstanbul’da zam protestoları

Sultangazi İlçesi, Gazi Mahallesi ve Kıbrıs Caddesi’nde, Türkiye Komünist Partisi, Emek Partisi ve Gazi Semt Evi’nin çağrılarıyla “Fatura soygununa karşı ayağa kalk! Hemen Devletleştirme!” sloganı ile başlayan elektrik zammı protestoları Muğla’ya da sıçradı.

Muğla’da ” Artık Yeter Platformu” harekete geçti

 

Türkiye Komünist Partisi ve Emek Partisi, Artık Yeter Platformu ile ortaklaşa çalışarak Muğla Ortaca’da yapılan zamlara karşı protesto başlattı. Aydem Enerji’nin önünde atılan sloganlar ve yapılan basın açıklaması sonrası vatandaşlar elektrik faturalarını yakarak yönetimi protesto ettiler.

Hakkari’de “Hükümet istifa” sesleri yükseldi

Hakkari Yüksekova’da sokağa çıkan vatandaşlar “Hükümet istifa”, “Soygun var” sloganlarıyla seslerini duyurmaya çalıştı. Vatandaşlar Vangölü Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (VEDAŞ) önünde elektrik dağıtım şirketini istifaya davet ederken, Güvenlik güçleri ise VEDAŞ’ı abluka altına almak zorunda kaldı.

Diyarbakır Silvan’da DEDAŞ protestosu

PTT binası önünde başlayan eylem ve yürüyüş, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) Silvan binasına kadar sürdü. Seyithan Aktarlı isimli bir vatandaş yaşadıkları zor durumu şu şekilde özetledi:“DEDAŞ zulmü var. Bu millet perişan olmuş. Halk bu faturaları ödeyemiyor.” DEDAŞ Silvan Binası sonrası kaymakamlık önüne yürüyen vatandaşlar sloganlarına burada devam ettiler.

Mardin Kızıltepe’de protestolara polis müdahalesi

Kızıltepe Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan vatandaşlar ise elektrik zamlarını ve döviz kurunu protesto ederek meydanda faturalarını yaktılar. Dicle Elektrik binasına yürüyen yurttaşlar, “İstifa” sloganı ile eylemlerini devam ettirdi. Akşam saatlerinde güvenlik güçleri eylemin sonlandırılması için ikazda bulundu. İkazı dikkate almayan ve haklarını almak isteyen yurttaşlar, polisin tazyikli suyla ve biber gazlı müdahalesine maruz kaldı.

Artvin: “ülkede kriz, sokakta isyan var”

Artvin Kemalpaşa’da doğalgaz ve elektriğe yapılan zamlara karşı sokağa çıkan vatandaşlar Eski Ecevit Tesisleri’nde toplandılar. Eski Ecevit Tesisleri’nden ilçe meydanına kadar yapılan yürüyüşte “Bu zamlarla yaşanmaz. Zamlar geri alınsın” pankartı açıldı. “Ülkede kriz sokakta isyan var” ve “Yoksuldan alıp zengine veriyorlar” sloganları sonrası, topluluk adına açıklama yapan Nurcan Altunkaya’nın sözleri ise şu şekilde: ”İktidar zenginlik içinde har vurup harman savururken, bu halk yoksulluktan ölmeyecek. Çaldıklarınızı, bizim emeğimiz ile var ettiğiniz zenginliği geri alacağız. Temel gıda maddelerine her gün yeri zamlar geliyor. Halk daha çok yoksullaşıyor. Geçinemeyenlerin sesi olarak; zam, zulüm düzeninizi yıkacağız. Emeğiyle geçinenlerin iktidarını kuracağız.”

Elektrik şirketlerinin ucuza aldıkları elektriği halka fahiş fiyat sattığına dikkat çeken Altunkaya:” Her konuta 230 kilowat elektrik ücretsiz verilsin. Faturalarda vergi kaldırılsın. Halka sömürü düzenini dayatan AKP iktidarı sermayedarlara bütün kolaylıkları sağlıyor. Yapılanlar zam değil soygundur. Bir an önce geri alınmalıdır” dedi.

Topluluk içinden eyleme katılan bir vatandaş ise emekli olduğunu belirttikten sonra, ek iş yaptığı halde geçinemediğini, ay sonunu kredi kartlarıyla getirdiğini ve çok zor şartlar altında yaşam mücadelesi verdiğini söyledi.

Antalya: ”Kapitalizmin yoksullaşmadan başka vaadi yok”

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri, Attalos Meydanı’nda yapılan fahiş zamlara karşı toplandı. Eylemde gaz lambaları ve mumlar ile enerji kaynaklarının yanlış kullanımı ve yapılan zamlar protesto edildi. Eylemde basın açıklamasını Tüm Emekli Sen Antalya Şubesi Başkanı Mustafa Ayar okudu. Açıklamada TÜİK ve iktidarın halkı fakirleştirici yönde izlediği ekonomi politikaları eleştirilirken, basın açıklaması sonrası Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri öncülüğünde iktidardan taleplerde bulunuldu. Talepler şu şekilde;

  • Başta gıda ürünleri olmak üzere elektrik, doğalgaz, akaryakıt, ulaşım gibi temel ihtiyaç kalemlerine yapılan zamlar geri alınmalı, vergiler düşürülmelidir. Enerji dağıtım şirketleri kamulaştırılmalıdır.
  • Krizde işini kaybeden, geliri azalan tüm kesimlere doğrudan gelir desteği sağlanmalıdır.
  • İşten çıkarmalar yasaklanmalıdır.
  • Çalışma koşulları düzeltilmeli, emekçilerin sağlıklı ve güvenli koşullarda, güvenceli olarak çalışması için önlemler alınmalıdır.
  • Yoksulluk sınırının altında yaşayan kesimlerin temel gereksinimleri karşılanmalıdır.
  • Hayat tarzına müdahale aracına dönüşen özel tüketim vergileri kaldırılmalıdır.
  • Yandaş şirketlere yapılan dövize endeksli garantili ödemeler iptal edilmelidir.

Gaziantep de ayakta:”Faturası gelen elektrik çarpmışa dönüyor”

Gaziantep’te Birleşik Tekstil, Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası (Birtek-Sen), Balıklı Park’ta eylem yaptı. Başpınar OSB işçilerinin katılımıyla yapılan eylemde basın açıklamasını Birtek-Sen Genel Başkanı Mehmet Türkmen okudu. Sadece enerji zamlarının değil, her sektörde fahiş seviyede yapılan zamların halkı çok zor durumda bıraktığını, özellikle pandemi sürecinde işçilerin hak ihlallerine uğradığını belirtti. Türkmen:

“Özel şirketleri zengin eden, halkın cebindekini bir avuç patrona aktaran elektrik zammını kabul etmiyoruz.
Aylıklarımızın üçte biri kadar olan faturaları kabul etmiyoruz.
Bize dayattığınız açlık ücretini kabul etmiyoruz.
Enflasyonun altında ezilmemize sebep olan düşük zammı kabul etmiyoruz.
Açlığı, sefaleti kabul etmiyoruz.
Patronların kurduğu, patronların sözcülüğünü yapan, patronlardan aldığı ilan kesilmesin diye hakkını arayan işçilere hakaret eden, gazetecilik değil, tüccarlık yapanları basın kabul etmiyoruz.
Elektrik zammı başta olmak üzere, tüketim mallarına gelen zamlar geri alınsın. Ücretler insanca yaşamamıza yetecek seviyeye çıkarılsın.”

Ağrı Doğubeyazıt’ta istifa!

Doğubeyazıt halkı, elektriğe yapılan zammın ardından gelen yüksek faturaları protesto etmek için sokağa çıktı. Yurttaşlar, elektrik dağıtım şirketinin önüne giderek faturalara isyan etti. Protestolar sonrası AKP Doğubeyazıt İlçe Başkanı Mustafa Konyar, “İşlerimin yoğunluğu, parti dışı sosyal ve sporsal faaliyetlerimin artması sebebiyle genel merkez yetkililerimizle yaptığımız istişareler sonucunda istifa etmiş bulunmaktayım” açıklamalarıyla istifasını duyurdu.

İYİ Parti Ardahan’da elektrik zamlarını protesto etti

İYİ Parti Ardahan İl Başkanlığı öncülüğünde Milli Egemenlik Parkı’nda protestolar gerçekleştirildi. İl Başkanı Taşkın Polat, Ardahan’ın bir kış memleketi olduğunu bu yüzden de doğal gaz kullanım bedellerinin makul seviyelerde tutulmasının zorunlu olduğunu belirtti. Basın açıklaması sırasında artan gıda maliyetleri, akaryakıt, elektrik ve doğal gaz bedellerinin halkı oldukça yorduğundan bahsedildi. Polat:”Hepinizin derinden hissettiği üzere ülkemiz çok ağır bir ekonomik buhran geçirmektedir. Her gün hatta neredeyse her saat başı uygulanan zamlar vatandaşımızın belini bükmüş, hayat pahalılığı ve enflasyon Cumhuriyet tarihinin en kötü değerlerine ulaşmıştır” dedi.

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir