Türkiye’de mevcut bulunan ve 2022 yılı ile daha da artan ekonomik kriz ve temel ihtiyaçlara yapılan zamlar vatandaşları isyan ettiriyor. Elektriğe yapılan yüksek zammın ardından Diyarbakır ve Mardin’de de yurttaşlar sokağa çıkarak tepki gösterdi. Polis yapılan eyleme tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

Ülkede yaşanan kriz ve hayat pahalılığına ek olarak yapılan zamlar yurttaşları zor durumda bırakıyor. Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde ve Mardin’in Kızıltepe ilçesinde zamlar için protestolar yapıldı. Mardin’de polis yurttaşlara biber gazıyla ve tazyikli suyla müdahale etti.

 

Silvan’daki eyleme büyük katılım gerçekleşti

Silvan PTT binası önünde buluşan birçok insan, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) Silvan binasına doğru yürüyüş gerçekleştirdi. Buradan kaymakamlık önüne yürüyen Silvan halkı orada açıklama yaptı. Seyithan Aktarlı isimli yurttaş, “DEDAŞ zulmü var. Bu millet perişan olmuş. Halk bu faturaları ödeyemiyor” dedi.

Kaymakamlık binası önündeki vatandaşlar, “DEDAŞ istifa” sloganlarıyla eylemi bitirdiler.

Mardin’de elektrik zammına isyan

Mardin’in Kızıltepe adlı ilçesinde çok sayıda kişi elektrik zamları başta, diğer birçok zamma karşı sokağa çıktı. Vatandaşlar Kızıltepe Cumhuriyet Meydanı’nda toplanıp, elektrik faturalarını ve dövizleri ellerinde taşıdı.

Elektrik faturalarındaki rakamlara sitem eden bazı insanlar, meydanda faturaları yaktılar. Dicle Elektrik binasına yürümek isteyen vatandaşlar “istifa” sloganlarıyla protestoya devam ettiler.

Uzun zaman, yapılan eyleme yetkililerden müdahale gelmedi. Daha sonlar polis topluluktan dağılmalarını istedi. Fakat vatandaşlar dağılmayıp eyleme devam ettiler. Sonrasında ise polis vatandaşlara tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti.

Hükümetin sorunu çözmesi gerekiyor

Zamların vatandaşı zor durumda bıraktığını söyleyen CHP Mardin İl Başkanı Mehmet Kılıçaslan, konu ile ilgili şöyle konuştu:

“Mardin’de elektrik sorunu yıllardır var özellikle corona virüsü salgını sürecinde hükümetin uygulamaları vatandaşlar için büyük sıkıntılar yaratıyor. Ama bu son dönemlerde faturaların kabarık gelmesinden dolayı vatandaşları daha da sıkıştırmaya başladı. Daha önce elektrik sorunu genellikle tarımsal sulamayla ilgiliydi.”

“Özellikle bu corona virüsü salgını koşullarında devletin halka imkanlar sunması gerekirken tarım ve sulamada o imkanı göstermedi. Ağır ekonomik koşullarında bu mutfağa yansımaya başladı. Bu süreç içerisinde elektrik faturaları bir ay içerisinde yüzde yüzleri geçmiş. Bu koşullar altında artık bıçak kemiğe dayandığından ziyade bıçak artık kemiği kesmeye başladı. Hükümetin bir an evvel bu soruna eğilip sorunu çözmesi gerekiyor.”

-Gamze Dönmez yazdı.

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir