Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan’ı ziyaret etti. İkilinin görüşmesi sonrası ortak basın açıklaması gerçekleştirildi.

Ali Babacan, görüşme sonrası gerçekleştirilen basın açıklamasında, henüz bir ittifakın bünyesinde olmadıklarını belirtirken ilerleyen süreçte bir karar verebileceklerini söyledi. Gençlerin sıkıntılarına da vurgu yapan Ali Babacan, Z kuşağının umutsuzluğa kapılmaması gerektiğini ve DEVA Partisi olarak gençlerin yanında olduklarını belirtti. Babacan, ikili siyasi temasların oldukça anlamlı olduğunu beyan ederken, önümüzdeki günlerde de bu görüşmelerin devam edeceğini vurguladı. Babacan: “Hükümetin, bu zihniyetle hiçbir sorunu çözemeyeceğini bildiğimiz ve bunları üç yıl önceden fark ettiğimiz için yeni bir siyasi hareket başlattık” dedi.

Ahmet Davutoğlu ise açıklamasında, iktidarın yaptığı hataların konuşulması, ekonominin eleştirilmesi dışında iktidar değişimi sonrası neler yapılacağını ve topluma karşı güven ortamının nasıl sağlanacağının da konuşulması gerektiğini belirtti. Davutoğlu: “Bu görüşmelerimiz, topluma güven oluşturmak bizim siyasi sorumluluğumuz” dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile ilgili gazetecilerin yönelttiği soru üzerine Ahmet Davutoğlu şöyle söyledi: “Sayın Karamollaoğlu ile de görüşeceğiz. Gönül isterdi ki ülkenin cumhurbaşkanı da diğer parti liderleriyle bir araya gelebilsin. Ama kutuplaşma isteyen iktidara karşı biz bir araya gelebiliyoruz ve güven verebiliyoruz.”

Erken seçim iddialarına da cevap veren Davutoğlu’nun açıklamaları şöyle:”Türkiye her an seçime gidebilir. Oluşturulan iklim belli. Bu iktidar gittiğinde ülkeye kaos gelmeyecek. Toplumun bütününde güven hissi oluşacak. Son derece verimli ve güzel görüşmeler oluyor.”

Güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışmaları hakkında da konuşan Babacan, parlamenter sistem çalışmalarının tamamlandığını duyurdu. Kamuoyuna sunum sürecinin de tasarlandıktan sonra komisyonda oluşacak görüş birliği ile sürecin yönetileceğini açıkladı.

 

Davutoğlu, hazırlanan sistemin oturacağı siyasal bağlamın topluma güven vermesi gerektiğini belirtti. Davutoğlu: “Akşener’le, Uysal’la, Kılıçdaroğlu ile görüştük. Sayın Babacan’a ve ekibine de teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir