Bloomberg kanalında 2018 yılında yayınlanan ekonomik kriz ve dövizi konu alan haber sebebiyle, 38 kişi “Sermaye Piyasası Kanunu’na muhalefet” suçu kapsamında

 yargılandı. Yakalanamayan 5 kişinin savunması alınamadığı için bu dosyalar davada ayrıldı. Mahkeme, mütalaa hazırlanması için davayı 27 Nisan 2022 tarihine kadar erteledi.

Bloomberg’te 10 Ağustos 2018’de bahsi geçen haberi hazırlayan muhabirler Kerim Karakaya ve Fercan Yalınkılıç ile haberi sosyal medya hesaplarından paylaşan gazeteciler Merdan Yanardağ, Sedef Kabaş, Mustafa Sönmez, Orhan Kalkan ve aktör Orhan Aydın’ın da aralarında yer aldığı 38 kişiye ilişkin, “Sermaye Piyasası Kanunu’na muhalefet etmek” suçuyla İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 2 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın 8’inci duruşması bugün görüldü.

Gazeteci Sedef Kabaş “Cumhurbaşkanına hakaret” suçuyla 22 Ocak tarihinden bugüne değin tutuklu olduğu için duruşmaya katılamadı. Tutuksuz yargılanan Orhan Kalkan, Vedat Gürdal ve Mehmet Selçuk Çimşir’in ise avukatları geldi. Duruşmaya, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) ve (BDDK) avukatları da katılım sağladı.

Duruşmada konuşan BDDK ve SPK’nın avukatları tüm sanıkların cezalandırılmasını istedi

Tutuksuz sanıklardan Vedat Gürdal söz alarak “Yazdıklarım, hükümetin ekonomi politikalarına karşı eleştirimdir. Maddi veya manevi çıkarım yoktur. Beraatımı talep ediyorum” dedi.

Orhan Kalkan ise “Herhangi bir maddi çıkarım yoktur. On binlerce dolar bozdurup vatanpervermiş gibi davrananların çıkarı vardır. Benim eleştirim de bu yöndeydi” şeklinde konuştu.

Mehmet Selçuk Çimşir daha önceki beyanlarını tekrar ettiğini söyledi ve beraatını talep etti.

BDDK Kanunu’na muhalefet yoktur

Fercan Yalınkılıç ve Kerim Karakaya’nın avukatı Köksal Bayraktar, duruşmada şöyle konuştu:

“Bilirkişi raporlarına katılıyoruz. Bu iki raporda da Sermaye Piyasası Kanunu’na aykırılık olmadığı belirlendi. Burada banka mağduriyeti yoktur. Söz konusu yazıda hiçbir bankanın adı, adresi, fotoğrafı yok. BDDK Kanunu’na muhalefet yoktur. Yabancı paranın korunduğu kanun, Sermaye Piyasası Kanunu değildir. Müvekkillerim gazetecidir. O gece yaşanan olayı kamuoyuna objektif bir şekilde haber verme amacındaydılar. Her iki müvekkilim hakkında da banka incelemesi yapılmış, hesaplarında herhangi bir artış meydana gelmemiştir. Bilirkişilerce belirlenmiştir müvekkillerin beraatını talep ederiz.”

Diğer avukatlar da beraat isteminde bulundu

Diğer sanıkların avukatları savunmalarında, müvekkillerinin maddi çıkar gözetmedikleri için üzerlerine atılan suçun maddi ve manevi unsurlarının da oluşmadığını söyledi ve sanıkların beraatlarını istedi. Sanık avukatları, yakalanamayan ve savunması da alınamayan 5 kişi olduğu için dosyanın gecikme içinde olduğunu dile getirerek bu sanıklar çerçevesinden dosyanın ayırılması isteminde bulundu.

Duruşma savcısı, dosyanın ayırılması konusunu mahkemeye bıraktı ve mütalaa için dava dosyasının kendisine gönderilmesini talep etti.

Yakalanamayan 5 kişinin dosyaları ayrıldı

Mahkeme, yakalanamayan 5 kişinin dosyasını ayırdı. Ve mütalaasını sunması için dosyayı Cumhuriyet savcısına gönderdi. Dava, 27 Nisan 2022 tarihine kadar ertelendi.

-Gamze Dönmez yazdı.

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir