Gazeteciler sosyal medya yasa tasarısına karşı çıkmak için Ulus Atatürk heykeli önünde bir araya geldi. 7 basın meslek örgütü öncülüğünde düzenlenen eylemde, kamuoyunda ‘Sansür Yasası’ olarak nitelenen, “Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçlamasıyla hapis cezası önünü açan, Basın Kanunu’nda değişiklik öngören kanun teklifi protesto edildi.

Protestoya Cumhuriyet Halk Partisi Başkanvekilleri Özgür Özel Engin Altay, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağababa, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, TBMM İdaresi Amiri Mehmet Gökçer katıldı.  CHP’li vekiller Alpay Antmen, Utku Çakırözer, Kani Beko, Ali Haydar Hakverdi, Sibel Özdemir, Rafet Zeybek, Murat Emir, Candan Yüceer, Burhanettin Bulut, Sevda Erdan Kılıç, Gamze Taşçıer, Yıldırım Kaya, Ali Mahir Başarır, Ali Şeker, Atila Sertel, Tekin Bingöl ve İlhami Özcan Aygün, TMMOB Genel Başkanı Emin Koramaz, KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil de destek oldu.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, basın meslek örgütleriyle birlikte hazırlanan ortak metni okudu. Bilgin, “ Sanmayın ki bizler dezenformasyonu önemsemiyoruz. Ancak bunun yolu yasadaki gibi hapis cezalarından geçmez. Bu yasa temel insan haklarına haberleşme özgürlüğüne, basın özgürlüğüne aykırıdır. Anayasaya aykırıdır. “ifadelerini kullandı.

Bilgin, sözlerine şunları ekledi:

“Bu yasa toplumsal bir oto sansür dalgasını Türkiye’ye yayacaktır. Seçimlere bir yıl kala bu yasanın getirilmesi manidardır.

“Bu eylem tünelden çıkıştaki son yol ayrımıdır.”

“Bu yasada basın özgürlüğü, gazeteciler yok, susturma korkutma ve hapse atma var. Biz gazeteciler bu yasanın geri çekilmesini istiyoruz.” İfadelerine yer verdi ve şunları kaydetti:

“Yargıtay hakimi adalet komisyonunda açıkça uyardı, bu yasanın uygulama sırasında yargıda karmaşa ve keyfilik yaratacağını söyledi. Yasada yazılı basının kapısına kilit vuracak maddeler var. Anadolu basını gözden çıkarılmıştır. Anadolu’ da ki bin gazete yaşam kaynakları olan resmi ilanları kaybedeceklerdir. Anadolu basın çalışanlarının özlük haklarını geliştirecek hiçbir önlem alınmamıştır.”

Eylemde “Yaşasın özgürlük, kahrolsun sansür” “Özgür basın susturulamaz” sloganlarına yer verildi.

Basın açıklamasının ardından gazeteciler temsili olarak kalemlerini Atatürk Anıtı önüne bıraktı.

 

(Nazife Bardak)

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir