AKP, dezenformasyon ve egemen ve savcı yardımcılığına ilişik yasa teklifi hazırlıkları kapsamında bu hafta iki ayrı toplantı gerçekleştirecek. Yasayla büyük dijital platformlar ve arama motorları daha sıkı kurallara uymak niteliğinde kalacak.

AKP, ‘gerçek dışı haber ve dezenformasyonla mücadele’ ve ‘egemen-savcı yardımcılığı’ ile alakalı yasa teklifi hazırlıkları kapsamında bu hafta iki ayrı toplantı gerçekleştirecek.

Türkiye gazetesinden Ebru Karatosun’un haberine göre, ‘gerçek dışı haberin yayılmasının önüne geçilmesi’ hedeflenen dezenformasyon yasası ile alakalı AKP’nin hukukçu kurmayları ve birtakım MHP’li adlar düzenlemeye son şeklini vermek için yarın bir araya gelecek.

”DAHA SIKI KURALLARA UYULMAK DURUMUNDA KALINACAK”

60 maddelik yasa teklifine göre, dijital platformlarda dezenformasyon önlenecek ve platformların algoritmalarının şeffaflığı artırılacak. Yasayla büyük dijital platformlar ve arama motorları daha sıkı kurallara uymak niteliğinde kalacak. Bunların yanı sıra, internette ve toplumsal medyada dezenformasyona basın suçlarına bakan uzmanlık mahkemeleri karar verecek. Ayrıca, çalışmaların tamamlanmasının arkasından teklifin haziran ayında Meclis gündemine getirilebileceği belirtiliyor.

Fikrimizce

Fikrimizce

Politika, Ekonomi, Toplum, Kültür-Sanat, Spor ve diğer kategorilerde sıcak haberler ve araştırma yazıları Fikrimizce’de.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.