Ukrayna’yı işgal etmesi ardından AB ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından çeşitli yaptırımlara maruz kalan Rusya’ya karşı baskı artarak devam ediyor.

Rus ekonomisi üzerinde yaratılan baskı devam ettirilecek

Son olarak ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın yardımcısı Wally Adeyemo Ukrayna’nın talebi olan su yollarının kapatılması ve Rusya’ya karşı ambargo ile ilgili soruya verdiği yanıtta Rus ekonomisi üzerinde yaratılan baskının devam ettirileceğini ve Rus iş adamlarının kaynaklarının ellerinden alınmaya devam edileceğini söyledi.

Daha önce AB Konseyi tarafından yapılan açıklamada Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne zarar verdiği düşünülen kişilere karşı yaptırım uygulanacağı vurgulanmıştı.

Birçok alanda faaliyet gösteren Rus iş adamlarının işgali destekleyen propagandaya destek verdiğini belirten AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell Ukrayna’nın  işgali konusunda destek sağlayanlar bu durumun bedelini ödeyecek şeklinde açıklamada bulunmuştu.

Rus iş adamları da yaptırımların hedefinde

İngiltere Premier Lig kulüplerinden Chelsea’nin sahibi olmasıyla bilinen Abramovich yaptırıma uğrayanlar arasında. İngiltere, Ukrayna’nın işgalinden sonra sahibi olduğu Chelsea kulübünü satmaya karar veren Abramovich’in varlıklarının dondurulduğunu açıklamıştı. Bu durumun ardından Chelsea’nin de satışı durduruldu.

Daha önce Kırım’ın işgal edilmesi ardından bazı iş adamları ve oligarklar İsrail vatandaşlığı almıştı. Roman Abramovich’de İsrail vatandaşlığı alan isimlerin başında geliyor.

Ayrıca İtalya Başbakanlığı tarafından teyit edilen habere göre Vladimir Putin’e yakınlığı ile bilinen Rus iş adamı Mordaşov’un İtalya’nın Ligurya bölgesinde yer alan 65 milyon euroluk değere sahip yatına İtalyan Mali Polisi tarafından el konmuştu.

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir