Ankara – 24 Ekim 2021 tarihinde Çağdaş Gazeteciler Derneğinin düzenlediği Yılın Başarılı Gazetecileri ödül töreni Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar merkezinde gerçekleştirdi. Saat 18.00’de başlayan törende 2019 ve 2020’nin başarılı gazetecileri ödülleriyle buluştu.

Törenin açılış konuşmasını yapan ÇGD genel başkanı Can Güleryüz şunları söyledi:

“Bir nevi dayanışma etkinliği olan ödül törenlerimiz, halkın haber alma özgürlüğü çerçevesinde, kamu otoritelerini denetleme görevini mesleki değerlere leke sürdürmeksizin yerine getiren meslektaşlarımızındır. Geçen iki yılın ödüllerini bir arada vermek zorunda kaldık, pandeminin seyrinden kaynaklı. Devletin gücü ve olanaklarını sınırsız kullananların, kendilerini yönlendirmeye oluşturmuş bir ortam var. Gün aşırı toplumu manipüle etmek için uğraşanlar, insanlara iftira atmaktan kaçınmamaktadırlar. Ancak bu kutuplaşma yöntemi ile toplumu yönetme sürecinin sonuna geldiğimiz ortadadır.”

Basının sorunları toplumun sorunlarıdır

“Dikişleri her yerden patlayan yönetim anlayışını deşifre eden mesleklerin başında gazetecilik gelmektedir. Basının sorunları sadece basına ait değildir. Toplumun tamamının sorunudur. Demokratik, barış içinde bir alanın en belirleyici alanıdır basın. Yarınlarda mutlaka basın özgürlüğünü her alanda hep birlikte daha güçlü bir şekilde savunmamız gerekmektedir. Sağlam basının yegâne yöntemlerinden biri halkın haber alma hakkı için mücadele içinde olan gazetecilerle dayanışmaktır.”

 

Çankaya belediye başkanı Alper Taşdelen ve CHP grup başkan vekili Özgür Özel de katılımcılar arasındaydı.

Özgür Özel yaptığı konuşmada, “Önümüzdeki dönem gazetecilerinin sendikalaşmalarının önündeki tüm engellerin kaldırılacağını, bu alanda yapılmış tüm kısıtlamaların geri alınacağını ve siyasetten kendisi bağımsız çalışanları da kendisinden bağımsız medya sahiplerinin sağlanması ile ilgili de önemli çalışmalarımız, hazırlıklarımız olduğunu ifade etmek isterim” dedi.

Cumhuriyet gazetesinden Miyase İlknur ve Seyhan Avşar’ın ödüllerini Özgür Özel takdim etti. Özel, ödülleri takdim ederken şunları söyledi: “Bu zor dönemi ÇGD üyelerinin geçirdiği gibi geçirmek büyük bir erdem ve direnç. Bu karanlığa mum yakanları, direnenleri yürekten tebrik ediyorum. Bu korkunç dönemde birçok basın emekçisi işlerinden edildiler. Bir yandan akreditasyon uygulanıyor acımasız bir şekilde. Sarı basın kartının verilmesi Basın kartının verilmesi Fahrettin altın makasın vicdanına bırakılmış durumda. Yapılması gereken düzenlemeye engel olan bir İletişim Başkanı ile adeta adı konmamış propaganda bakanıyla karşı karşıyayız.

Öyle ki ben Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştiriyorum adı geçiyor. Devlet Bahçeli’yi eleştiriyorum, anlaşılmayacak şekilde olsa da adı geçiyor ama Fahrettin Altun’dan bahsedilen açıklamalar, en ufak bir kelime bile yer almıyor Anadolu Ajansı’nda. Böyle bir atanmışın görevinin büyük algı yönetimi, kara propaganda yönetiminden başka bir şey olmadığı ortada.”

Gazetecilerin sendikalaşmalarının önündeki engeller kaldırılacak

“Bu dönem burada bulanan pek çok arkadaştan onunla ilgili çok önemli haberler okuduk. Ellerindeki yargı gücüyle bunu bastırmaya çalışıyorlar. Ben basının sorunlarının basına dair olmadığına ilişkin tespite yürekten katılıyorum. Önümüzdeki dönemde gazetecilerin sendikalaşmalarının önündeki tüm engellerin kaldırılacağı ve devamında bu alanda yapılmış tüm kısıtlamaların geri alınacağı ve medya sahipliği dahil olmak üzere, kamuda işe almamak başta olmak üzere, sadece o alanda geçim sağlayan, siyasetten kendisi bağımsız, çalışanları da kendinden bağımsız medya sahipliğinin sağlanması ile ilgili de önemli çalışmalarımız, hazırlıklarımız olduğunu ifade etmek isterim.”

 

ÇGD 2019-2020 Yılın Başarılı Gazetecileri ödüllerini alan isimler şu şekilde oldu:
 • Haber Ödülü: Miyase İlknur, Seyhan Avşar
 • Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Ödülü: Seyhan Avşar, Murat Ağırel
 • Mustafa Ekmekçi Haber Ödülü: Ali Ekber Ertürk, Mahmut Hamsici
 • Rafet Genç Haber Ödülü: Mustafa Mert Bildircin, Cemil Uğur
 • Behzat Miser Kent Haber Ödülü: İsmail Şahin, Esra Yalçınalp, Mesut Ersöz, Osman Kaytazoğlu
 • İnternet Haber Ödülü: Serkan Alan, Hale Gönültaş, Volkan Nakiboğlu
 • Röportaj Ödülü: Filiz Zeyrek, Uğur Şahin
 • Mahmut Tali Öngören TV Program Ödülü: Mustafa Hoş, Melis Danişmend
 • Radyo Program Ödülü: Adnan Bostancıoğlu
 • Yerel Medya Haber Ödülü: Sinan Uçar, Selay Saykal, Sinan Aygül
 • Sayfa Tasarımı Ödülü: Menderes Özel, Ersoy Diyar, Barış Can Sarıkaş
 • Orhan Koloğlu İnceleme Araştırma Ödülü: Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Hıfzı Topuz, Recep Yaşar
 • TV Haber Ödülü: Özgen Bingöl, Veysel Dişbudak, Yeşim Karacaoğlu, Mahmut Özgün, Serhat Yağmur
 • TV Belgesel Ödülü: Mahmut Hamsici, Ege Tatlıcı, Fatima Çelik
 • İzzet Kezer Haber Fotoğraf Ödülü: Harun Özalp, Sedat Suna
 • Karikatür Ödülü: Cem Dinlenmiş, Ali Tarık Hatipoğlu
 • Mahmut Tali Öngören TV Program Ödülü: Mustafa Hoş, Melis Danişmend
 • Radyo Program Ödülü: Adnan Bostancıoğlu
 • Dayanışma Ödülü: Çorlu Aileleri, Tüm sağlık emekçileri adına TTB

Çorlu aileleri adına Dayanışma Ödülünü alan Mısra Öz konuşmasında; “Her zaman her yerde olduğu gibi, konuşmama 7’si çocuk 25 kişinin Çorlu’da rant uğruna, para uğruna katledilen

canlarımızı anarak sevgiyle ve özlemle başlamak istiyorum. Biz 3 yıldır adalet mücadelemizi vermeye çalışıyoruz. Bu ülkenin vatandaşlarının katilleri bir gün olsun tutuklu yargılanmazken bi

z aileler ve bize destek veren avukatlarla çok değerli gazetecilerin yargı önüne defalarca çıkartıldığı ama adalet mücadelemizden hiçbir şekilde vazgeçmediğimiz günlerden geçiyoruz. Yanımızda olan herkesle birlikte adaletin geldiği günü göreceğiz. Bu mücadele, çok büyük ve onurlu bir mücadeledir. Birlikte kucaklayacağız adaleti ve tarihe bu katliama sebep olanları, onları aklamaya çalışanları da yazdırmayı unutmayacağız. Bu ödül için çok teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.

 

Türk Tabipler Birliği’ne atfedilen ödül TTB başkanı Şebnem Korur Fincancı’ya takdim edildi. Fincancı, ÇGD’ye teşekkür ederek başladığı konuşmasında aldığı ödülü geçtiğimiz günlerde trafik kazasında yaşamını yitiren Bilkent Şehir Hastanesinde asistan doktor olarak görev yapan Rümeysa Şen’e armağan etti.

Rümeysa Şen, 36 saat nöbetin ardından trafikte seyir halindeyken uyuyakalması sonucu yaptığı kazada hayatını kaybetmişti. Başkan, bu konuyla birlikte mesleki zorlukları ve deformasyonu da sözlerine eklemeyi unutmadı.

Fikrimizce.com Ekibi- Ekim 2021

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir