FIBA 2023 Dünya Kupası elemeleri B Grubu 3. maçında Türkiye A Milli Basketbol Takımı, Yunanistan’a Kostas Sloukas’ın bitime 3 saniye kala attığı 2 serbest atış ile 72-71 yenilerek 2.mağlubiyetini aldı.

Maça rakip takıma nazaran daha iyi giren taraf Melih Mahmutoğlu’nun skorer oyunuyla Türkiye oldu. İlk 5 dakikayı 12-7 önde geçen ay-yıldızlı ekip, çeyreğin sonunda Doğuş Özdemiroğlu’nun orta sahadan attığı basketle ilk periyodu 20-13 önde kapattı.

İkinci periyotta savunmasını sertleştiren Yunanistan, ilk 4 dakikada yakaladığı 13-3’lük seriyle skoru 26-26’ya taşıdı. Sloukas ve Papagiannis’in devreye girmesiyle Yunanistan, soyunma odasına 40-32 önde girdi.

İkinci yarıya da etkili başlayan taraf Yunanistan oldu. Yunanistan, çeyreğin hemen başında üst üste bulduğu sayılarla farkı 15’e kadar çıkardı. Sonrasında aldığı mola ile toparlanan millilerimiz Larkin ve Melih Mahmutoğlu’nun etkili oyunuyla aradaki farkı eritti ve skora denge getirdi. Çeyreğin sonunda rakibine 4-0’lık bir mini seri veren ay-yıldızlılar, son periyoda 60-56 geride girdi.

Maçın karar periyoduna hızlı giren Yunanistan, ilk 4 dakikada farkı tekrar 10’a çıkardı. Son çeyrekte 4 dakika skor üretemeyen millilerimiz, Melih Mahmutoğlu ve Larkin’in hücumda sorumluluk almasıyla 11-0’lık bir seriyle maçın bitimine 3 dakika kala 66-67 öne geçti. Son dakikalarda oyundan düşen Türkiye, bitime 3 saniye kala 70-71 öndeyken faul yaptı. Serbest atışlarda hata yapmayan Yunanistan, 72-71 öne geçti. Son topta isabet bulamayan millilerimiz, maçı da 72-71 kaybetti. Milliler, gruptaki dördüncü maçında 28 Şubat Pazartesi günü yine Yunanistan’la bu kez İstanbul’da karşılaşacak.

 

 

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir